banner196

Atatürk’ün Taşköprü’ye gelişi coşkuyla kutlandı

İlk olarak Cumhuriyet meydanına çelenk konulması ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Mustafa Kemal Atatürkün 9 günlük gerçekleştirdiği gezinin Kastamonu’ya verdiği önemi gösterdiğini ve 1927 yılında Taşköprü’deki büyük yangın sonucu Atatürk’ün kendi mimarlarını Taşköprü’ye göndererek ilçenin yeniden imarını yaptırarak verdiği önemi gösterdiğini ifade etti.

Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1925 yılında bölgeye ziyaret ihtiyacını hissetmiştir. Türkiye Cumhuriyeti projesi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli projesiydi. Bu projenin en önemli ayaklarından biri, yani Şapka ve Kılık Kıyafet Devrimidir ve ulu önder bu devrimi ilimizde gerçekleştirmiştir. Sadece bu bile bölgenin ülkemiz bazındaki değerini ifadeye yeterdir” dedi.

Program daha sonra Taşköprü Belediyesi tarafında yaptırılan ilçe Şehitlik anıtının açılması ile devam etti. Protokol ve Taşköprülü vatandaşlar şehitler burada gıyabi cenaze namazı kıldı.

Törenler, Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibinin gösterisi ve tören geçişinin ardından sona erdi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol