1. Kastamonu Kitap Fuarı açıldı

Kastamonu'da 1. Kastamonu Kitap Fuarı açıldı. Fuarın onur konuğu yazar Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz oldu.

  • 1666
1. Kastamonu Kitap Fuarı açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Belediyesinin destekleriyle Kastamonu’da 1. Kastamonu Kitap Fuarı açıldı. Kuzeykent Fuar Alanı’nda açılan kitap fuarının açılışında konuşan teknolojinin birçok alanda gerekli bilgiyi sunsa da yeterli olmadığını ifade eden Vali Vekili Karadeniz, “Şunu belirteyim teknoloji bize her ne kadar gerekli bilgiyi sunsa da, elbette o portallar da çok kıymetli bilgiler var ama bilgi sığlığı dediğimiz şeyi internette çok fazla yaşıyoruz. Oysa kitaplar öyle değildi. Kitaplar bize her şeyi verirler, geçmişimizi, kültürümüzü, içimizde ki yaşadığımız toplumu verirler. Hatta yaptığımız mesleğe yönelik bilgi verirler, onun için kitaptan hiçbir zaman uzak kalmamamız gerekiyor. Daha da önemlisi hayat günden güne değişiyor, gelişiyor. Eğer biz de kendimizi değiştirmez, geliştirmezsek eskimiş oluruz. Eskimek yalnız yaşla alakalı değildir, bilgi olarak da eskiyebilir, yaşlanabilirler. Devamlı okur bilgimizi güncellersek o zaman hayata bağlı kalırız. Ben inanıyorum ki bu kitap fuarında zaten her Kastamonulunun ilgi alanına hitap eden bir kitap vardır. Onun için illa şu veya bu okunacak diye bir şey yok herkesin kendi merakı ne ise o tip kitaplara yöneldiğinde kitap okuma alışkanlığı arkasından gelecek” dedi.

Kastamonu’nun birçok önemli yazar ve şairi olduğunu anlatarak kitap okumaya teşvik ettiklerini kaydeden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Bugün Kastamonu’da önemli bir fuar. Bu işte emeği geçen her kese teşekkür ediyoruz. Her vesileyle kitap okumanın önemi anlatılıyor. Bizde tabi ne kadar uyguluyoruz düşünmek lazım. Gerçekten geçmişten bize bu kitabı özendiren bir sürü Kastamonulu şairimiz, yazarımız var. Bunların başında merhum Rıfat Ilgaz onu saygıyla anıyoruz. Yine yazarlarımızdan Behçet Niyazigil, Orhan Şaik Gökyay ve İhsan Uzunoğlu’da buradan onları anıyoruz. Onların bize bıraktıklarıyla övünelim ve bizde bu günümüzle bir şeyler yapalım. Bizim de bir şeyler bırakmamız lazım gelecek nesillere. Onun içinde okumamız ve öğrenmemiz lazım. Bu gibi organizasyonları daha sık düzenleyip, öğrenim amaçlı yapmamız lazım. Biz elimizden geleni yapıyoruz bu konuda ama genç nesille biraz daha sanal ortamdan kurtulup kitaba özendirmeye çalışmalıyız” diye konuştu.

Fuarın onur konuğu Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz da, iki dönem Türkiye Yayıncılar Birliği’nde genel sekreterlik görevi yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Amacım ülke çapında bütün yayın evlerinin kitaplarını çeşitli yerlere yayılmasını sağlamaktı. Bu gün kendi doğduğum baba ocağında böyle bir olayın olmasında beni onur konuğu olarak davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Rıfat Ilgaz, Abdurrahman Paşa Lisesi’nde öğrenci iken sınıfındaki arkadaşlarının yaptığı komiklikleri, esprileri Türkiye’de ki eğitim sisteminin ne şekilde olduğunu bize kitaplarıyla anlattı. Bu gün dünyada klasikler arasına girdi. Rıfat Ilgaz’ın tarihine bakınca bu topraklarda ki bu yerlerde doğup büyümüş ve öğretmen olduğu sırada yasa değişikliği ile soyadı kanunu çıktığında, bu memleketin dağlarının en yükseği olan Ilgaz soyadını seçmiştir. Can Yücel bir şiirinde Rıfat Ilgaz’ın adını anarak Ilgaz sen Anadolu’nun en yüce dağısın, eteklerinde kitaplar demiştir.”

Konuşmaların ardından Vali Karadeniz, Başkan Babaş, Yazar Aydın Ilgaz ile diğer davetliler fuarın açılış kurdelesini kesti. Açılıştan sonra Vali Karadeniz, Başkan Babaş, Yazar Aydın Ilgaz, fuar alanını gezerek yetkililerden bilgiler aldı. Fuara 106 yayın evinin katıldığı belirtildi.