3. Geleneksel Engelsiz Spor ve Dans Şenliği

Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, engellileri daha iyi anlayabilmek amacıyla düzenlenen şenlikte, engellilerle birlikte oyunlar oynayıp dans ettiler.

  • 259
3. Geleneksel Engelsiz Spor ve Dans Şenliği
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun düzenlediği 3. Geleneksel Engelsiz Spor ve Dans Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Yüksekokulda bulunan sportif alanları engellilerin spor yapmasına uygun hale getiren üniversite öğrencileri, şenlikte, bandajla gözlerini kapatıp katılımcılarla birbirlerini bulmaya çalışıp, goalball oynadı. Engelli bireylerle halay çeken, bocce oynayan öğrenciler, masa tenisi ve oturarak hentbol oynayarak hem kendileri eğlendiler hem konuklarını eğlendirdiler.

Bazı öğrenciler de farkındalık oluşturmak adına, otizm ve down sendromu konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Aslı Honça, yaptığı açıklamada, festivalin üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Engelliler için beden eğitimi ve spor dersi kapsamında şenlik yaptıklarını anlatan Honça, "Farkındalık oluştururken engelli sporlarını da tanıtmak istedik. Öğrencilerimiz engelli bireylerle bir araya gelip çeşitli oyunlar oynadılar. Sağlıklı bireylerin engelli bireyleri anlaması için oldukça faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum." dedi.

Etkinliğin iki taraf için de öğretici olduğunu vurgulayan Honça, "Öğrencilerimizin bir bölümü ileride öğretmen olacak. Karşılarına engelli bireyler çıkabilecek. Şimdiden buna hazırlıyoruz. Engellilerin sosyal gelişimlerine büyük katkısı oluyor. Öğrencilerimize de duyarlılık kazandırmış oluyoruz." diye konuştu.

Honça, etkinlik kapsamında, sportif faaliyetlerin yanında çeşitli oyunlar oynanıp danslar yapıldığını belirtti.

Öğrencilerden Onur Can Tokmak ise engellilerin yaşadığı sorunları daha iyi anlama fırsatı bulduklarını aktardı.

Oyunlarda birbirlerine eşlik ettiklerini dile getiren Tokmak, "Engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunları bugün bir nebze olsun unutturmak istedik. Biz de onların yaşadıklarını yaşamaya çalıştık. Yüzlerindeki mutluluğu, gülücükleri görmek bizler için çok anlamlıydı. Böyle bir etkinlikte yer aldığım için kendimle gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.