Açlık Sınırı Bin 10 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk araştırmasının Mart ayı sonuçları belli oldu.

  • 515
Açlık Sınırı Bin 10 TL
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AÇLIK SINIRI BİN 10 TL

MEMUR-SEN'İN MART AYI AÇLIK VE YOKSULLUK ARAŞTIRMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI 
MART AYINDA AÇLIK SINIRI BİN 10 TL, YOKSULLUK SINIRI İSE 3 BİN 11 TL OLARAK BELİRLENDİ

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk araştırmasının Mart ayı sonuçları belli oldu. Araştırma sonucuna göre, Mart ayında 4 kişilik çekirdek ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutar (açlık sınırı) bin 9 lira 78 kuruş, yine 4 kişilik ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar (yoksulluk sınırı) 3 bin 11 lira 42 kuruş olarak hesaplandı. 
Memur-Sen tarafından yaptırılan araştırmaya göre, Mart'ta bir önceki aya göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1.22’lik bir artış gözlendi. En göze çarpan artışlar ise yüzde 42,43 artışla sivri biber, yüzde 41,64 artışla çarliston biber, yüzde 25,72 artışla dolmalık biber, yüzde 20,96 artışla mandalina, yüzde 14,17 artışla patlıcanda yaşandı. Bununla birlikte bazı gıda maddelerinin fiyatlarında Şubat ayına göre düşüş yaşandı. Yüzde 14,13 azalışla domates, yüzde 12,80 azalışla karnabahar, yüzde 7,17 azalışla yeşil soğan, yüzde 6,52 azalışla çikolata tablet, yüzde 5,31 azalışla tavuk yumurtası ve yüzde 4,70 azalışla lahana, fiyatları en çok düşen ürünler oldu.

ULAŞIM GİDERLERİ ARTTI, KIŞLIK GİYSİLERDE FİYATLAR DÜŞTÜ
Mart ayında en dikkat çeken artış ulaşım giderlerinde yaşandı. Şoför eğitim kurs ücreti, şehir içi taksi ücreti fiyatlarında artış olduğu gözlendi. Yine aynı araştırmaya göre kışlık giysiler düşüş gösterirken yazlık bayan kıyafetlerindeki artış dikkat çekti. Ulaşım giderlerinde en göze çarpan artışlar ise yüzde 2,51 artışla Şoför Eğitim Kurs Ücreti, yüzde 2,08 artışla Taksi Ücreti şehir içi ve yüzde 1,80 artışla Nakliye şehir içi fiyatlarında oldu. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Şubat ayında en göze çarpan düşüşler yüzde 0,74 azalışla şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 0,47 azalışla mazot ile yüzde 0,11 azalışla LPG fiyatlarında oldu.
Yapılan araştırmada giyim madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,22 artışla eşarp-başörtüsü, yüzde 5,17 artışla iç çamaşırı, yüzde 4,75 artışla terlik (Kadın) ve yüzde 4,42 artışla Spor Ayakkabısı (Çocuk) fiyatlarında olduğu gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan düşüşler yüzde 6,53 azalışla çizme (Kadın), yüzde 6,20 azalışla kazak (Erkek), yüzde 6,19 azalışla kaban (Kadın) ve yüzde 5,80 azalışla kabanda yaşandı.
Mart ayında ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0.28’lik bir azalış hesaplanırken, aydınlanma madde fiyatında ise bir değişim yaşanmadı. Barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0.62’lik artışın yaşandığı Mart'ta, sağlık madde fiyatlarında da ortalama yüzde 0,80’lik bir artış gözlendi. Sağlık madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1,96 artışla Laboratuvar Tahlil Ücretleri, yüzde 1,94 artışla Doğum Ücreti Sezaryen ve yüzde 1,77 artışla diş çekimi ücreti fiyatlarında olduğu tespit edildi.