Adalet Bakanlığı, çocuklar için yeni adım attı

Adalet Bakanlığı, 18 yaş altı hükümlülerin ve anneleriyle birlikte kalan çocukların psiko-sosyal gelişimine destek olmak için yeni adımların atıldığını duyurdu.

  • 1850
Adalet Bakanlığı, çocuklar için yeni adım attı

Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca imzalanan iş birliği protokolüyle çocukların eğitim, barınma ve ayni ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan ortak çalışmaların kapsamı genişletildi.

Adalet Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında 2002 yılında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında 19 yıllık süreçte çok sayıda çalışmanın tamamlandığı ifade edildi. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yeni bir iş birliği protokolü imzalanırken, iki bakanlığın taşra teşkilatları arasında yapılacak işlemler standart hale getirildi.

"Çocuklar en uygun sosyal hizmet modelinden yararlanacak"

Çalışmalar kapsamında annesinin yanında kalan 0-6 yaş grubu çocukların özel kreş ve gündüz bakımevi hizmetinden ve kurum dışında yapılacak sosyal kültürel faaliyetlerden yararlandırılması daha sistemli hale getirilecek. Salıverilme sonrasında ailesine veya bakım verecek bir yakınına teslim edilemeyeceği ya da teslimin uygun olmayacağı değerlendirilen 12-18 yaş arası çocuk tutuklu ve hükümlülerin uygun sosyal hizmet modellerinden yararlanmalarına imkan sağlanacak. Denetimli serbestlik kapsamında bulunan yükümlü çocuklar, ihtiyaçları doğrultusunda uygun sosyal hizmet modellerinden yararlanacak. Ayrıca, protokol kapsamındaki faaliyet ve hizmetlerden ebeveynlerinden bir ya da ikisi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan, kendilerine bir yakınları tarafından bakılan çocuklar da yararlanacak. Bu kapsamda ebeveyn eksikliği, sosyal çevrenin değişmesi gibi sorunlarla karşılaşan çocukların ihtiyaçları ebeveynlerle yapılan görüşmeler çerçevesinde giderilmeye çalışılacak.