Ailenin Güzelliği Sırlarında Saklıdır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Aile Eğitimi Projesi kapsamında AKM'de konferans gerçekleştirdi.

  • 575
Ailenin Güzelliği Sırlarında Saklıdır
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AİLENİN GÜZELLİĞİ SIRLARINDA SAKLIDIR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Aile Eğitimi Projesi kapsamında AKM’de konferans gerçekleştirdi. Yazar ve İletişim Uzmanı Fatih Akbaba’nın konuşmacı olarak katıldığı “İletişim Ailede Başlar” konulu konferans, katılımcılar tarafından ilgi ile takip edildi. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Aile Eğitimi Projesi kapsamında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda AKM’de gerçekleştirilen “İletişim Ailede Başlar” konulu konferansa Yazar ve İletişim Uzmanı Fatih Akbaba konuşmacı olarak katıldı. Mutlu ailelerin oluşması için eşlerin birbirlerini ve çocuklarını iyi tanımaları gerektiğini belirten Akbaba, “Evlilik konusundaki en büyük yanlışların biri de tercih noktasındaki yanlışlardan ortaya çıkıyor. Bu yanlışlar dünya duruşu ve gönül gözü kavramıyla ilişkili bir durum. Onun için anneler ile kızları arasında bir bağ vardır. Biz erkekler zannederiz ki evlilik kararını baba olarak biz veriyoruz. Ama anneler ile kızları arasında şöyle bir diyalog geçer: ‘Yavrum, nasıl biri bu çocuk?’ Kızların hemen hemen çoğunun da bu soruya verdiği tek bir cevap vardır: ‘Çok yakışıklı.’ Bu örnekten istifade ederek şunu söylemek istiyorum; 2008 yılında ülkemizde 100 bin çift boşanmış. Bu 100 bin çiftin 9 bin 800’ü birinci yılını tamamlayamamış. Dünya görüşü farkı burada başlıyor” diye konuştu.
Konuşmasının devamında aile içindeki muhabbetin korunması gerektiğini ifade eden ve hayatından örnekler veren Akbaba, “Ailenizin güzelliği sırlarınızda saklıdır. Birbirinizle olan muhabbetinizi devam ettirin. İnsanların ailesi, geçmişi, kültürü; bunların hepsi bir birikimdir. Muhabbet beşikte başlar, eşikte devam eder. Neden okul öncesi eğitim yerlerine anaokulu diyorlar. Çünkü annenin kendisi bir okuldur. Maraş’tayız, evde annem ile babamın konuşmasını dinliyorum. İhtiyar babam ilk kez diyor ki ekmeği çocuk alsın. Anacığımın lafa kuzum diye başlıyor. Şimdi kuzum diye lafa girince babamın söyledikleri ile arada doku uyuşmazlığı oluşuyor. Ben üniversiteyi bitirdim annecim aldı beni karşısına sorular sordu. Bunu annelerin birçoğu yapar. Okulu bitirdin, işini eline aldın, kazancın da var; artık hayatın düzene girsin yavrum. Bir kız var tanıdık. Bak şimdi annem beni nasıl da büyütüyor, hem de tanımadığım bir kıza karşı. ‘Anne, nasıl düzene girecekmiş hayatım?’ ‘Bak şimdi ütün yapılır, çocuk büyütülür, okuldan getirilir.’ ‘Anneciğim ben ne işe yarayacağım, kurban olduğum?’ ‘Erkek evin direğidir yavrum.’ Erkekler de direk geliyor, direkt gidiyor bu dünyada. Sorun var yani? Evlilik mutlu olma ve mutlu etme kurumudur ama biz öyle görmeyiz. Mutluluk nedir dostlar? Beni ilgilendirir. Huzur nedir? Kamusaldır. Ben mutluyum, eşim mutsuz; huzursuzluk ama eşim mutlu çocuğum mutsuzsa huzursuzum” şeklinde konuştu.