Bakan Avcı'dan Dershane Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'AYM'nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra yapacağımızı, yapmayı düşündüğümüz, hazırlıklarını tamamladığımız bütün ikincil düzenlemeleri de yine sektör temsilcileriyle istişareli olarak yapacağız' dedi.

  • 397
Bakan Avcı'dan Dershane Açıklaması
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Milli Eğitim Bakanı Avcı, Anayasa Mahkemesi (AYM)'nin dershanelerle ilgili kararını değerlendirdi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Avcı, AYM’nin almış olduğu kararın kanunun iptali yönündeyse bir b planının, bir yasal düzenlemenin hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin şunları söyledi: “Yasal düzenlemeden kastınız eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden istihsal edilecek yeni bir yasa düzenlemesi ise böyle bir çalışmamız yok. Böyle bir çalışmanın ancak iptal davasını açanlar tarafından gündeme getirilmesi beklenebilir. Biz yasal düzenlememizi Meclis’te zamanında yaptık. Ortaya çıkabilecek yeni durumda öğrencilerimizin mağdur olmaması için, velilerimizin mağdur olmaması için, çocuklarımızın takviye ihtiyaçlarının giderilmesi için ikincil mevzuatımızda gerekli değişik hazırlıklarımızı yaptık. Çıkabilecek her türlü karara karşı ikincil mevzuatımızda yönetmeliklerimizde, yönergelerimizde ne tür değişiklikler yapabileceğimizi daha önceden planlamıştık. Onları da gerekli karar bize gelsin, görelim hangi gerekçeyle, hangi maddede ne tür iptal kararları alınmış onu görelim. Ona göre neticesinde biz ikincil mevzuatta yapacağımız düzenlemelerle gerekeni yaparız. Hangi gerekçeyle hangi madde iptal edilmişse onun karşılığında yapılacak eylemler nedir, onu gerekçeli karar açıklandıktan sonra hep birlikte yine konuşuruz.”

“BİZİM ORTAYA ÇIKACAK YENİ DURUMDA ÖĞRENCİLERİMİZİ, ÖĞRETMENLERİMİZİ, ÇALIŞANLARIMIZI, VELİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEYECEK TEDBİRLERİMİZ VAR”

Avcı, “Milli Eğitim Bakanı olarak bu kararı bekliyor muydunuz” sorusuna şöyle karşılık verdi: “Hayır beklemiyordum. Çünkü bu dava 1 yılı aşkın bir süre önce açıldı. İptal davası başvurusunda bulunurken, aynı zamanda yürütmeyi durdurma kararı talebi vardı. İptal başvurusunda bulunan CHP’nin. Mahkeme o tarihte yürütmeyi durdurma kararını reddetti. Şimdi 1 yıl önce yürütmesinin durdurulması talebini reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle, arada ne değişti ki böyle bir karar verdi onu mahkeme gerekçeli kararını açıkladığı zaman daha rahat görebiliriz. MEB olarak bizim ortaya çıkacak yeni durumda öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, çalışanlarımızı, velilerimizi mağdur etmeyecek tedbirlerimiz var.”

“SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE İSTİŞARELİ OLARAK YAPACAĞIZ”

Avcı, “Bu dönüşüm sürecini sektörü hemen hemen tamamıyla çok ayrıntılı istişare toplantıları yaparak yürüttüklerini belirterek "Geçen ay İstanbul’da yaptığımız toplantıda sektörün yüzde 70’ini temsil eden STK’larla, derneklerle, dershanecilik sektörünün, özel eğitim kurumları sektörünün yüzde 70’inden fazlasını temsil eden kurumların temsilcileriyle bir toplantı yaptık. Sektör temsilcileri MEB’e bu süreci yürütürken kendileriyle gerçekleştirdiğimiz iş birliği için teşekkür ettiler. Bende kendilerine teşekkür ediyorum. Bu süreci birlikte yürüttük ve birlikte çok olumlu adımlar attık. Bu istişare sürecimiz aynı şekilde devam edecektir. AYM’nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra yapacağımızı, yapmayı düşündüğümüz, hazırlıklarını tamamladığımız bütün ikincil düzenlemeleri de yine sektör temsilcileriyle istişareli olarak yapacağız. Bugüne kadar yaptıkları çalışmaların bundan sonrası için MEB olarak bize düşen görevin ne olduğunu onların bu çabalarına destek olmak adına neler yapabileceğimizi o toplantılarda konuşuruz. Bu süreçte MEB ile uyumlu çalışan sektör temsilcilerinin endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Biz onların bu olumlu yaklaşımını geçmişte olduğu gibi bundan sonra da değerlendirmeye devam edeceğiz.”

“DÖNÜŞEN, DÖNÜŞMEYEN, DÖNÜŞMEK İSTEYEN BÜTÜN KURUMLARIMIZI BOŞLUKTA BIRAKMAYACAK DÜZENLEMELERİ YAPARIZ”

Avcı, 850 dershanenin dönüşümü tamamladığı, 3 bin 74 dershanenin olduğu hatırlatılarak, “1 Eylül tarihinin iptal edildiği bize ulaşan bilgi size de bu ulaştığı takdirde bu kalan dönüşmeyen dershaneler öğrenci almaya devam edebilecek mi” sorusuna şöyle karşılık verdi: 
“İptal gerekçesi eğer mevzuatımızda geçmişte var olan bizim yaptığımız düzenleme ile mevzuatımızın dışına aldığımız dershane kavramı birincil mevzuata yasada olmayacağına göre, o zaman burada bir gri bölge oluşturuluyor demek. Bu gri bölgenin düzenlenmesi gerekir. Bu düzenleme işi de MEB’e düşer. MEB olarak da biz bu düzenlemeyi ilgili mevzuatla yaparız. Böylece dönüşen, dönüşmeyen, dönüşmek isteyen bütün kurumlarımızı boşlukta bırakmayacak düzenlemeleri yaparız.” 
Yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa MEB olarak sektörle sektörün gerçekten eğitimci olan temsilcileriyle tekrar oturup, her kurum açısından en uygun çözümlerini birlikte üretebileceklerini bildiren Avcı, “Ne sektörümüzün, ne öğrencilerimizin, ne velilerimizin tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Özellikle örgün eğitim içinde veya dışında olsun bütün öğrencilerimizin takviye ders alma ihtiyaçlarını MEB karşılamak için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamıştır. Geçen yıl başlamıştık” dedi.

PELİN ÜZEK (İHA)