Bakan Şahin, 'Yılda 100 Bin Çift Boşanıyor'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yılda 500 ila 600 bin çiftin evlendiğini, 100 bin çiftin ise boşandığını söyledi.

  • 465
Bakan Şahin, 'Yılda 100 Bin Çift Boşanıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BAKAN ŞAHİN: “YILDA 100 BİN ÇİFT BOŞANIYOR”

- AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA ŞAHİN:
- “BEBEK VE ANNE ÖLÜM HIZINI EN HIZLI DÜŞÜREN İLK 10 ÜLKE ARASINA GİRDİK”
- “HER ŞEHİRDE BİR ÜNİVERSİTE KURULMASINDAN SONRA KIZ ÖĞRENCİ ORANI YÜZDE 19’DAN YÜZDE 40’A ÇIKTI”
- “SON 1O YILDA TÜRKİYE’DE YILDA 500 İLE 600 BİN ÇİFT EVLENİYOR. YILDA 100 İLA 200 BİN ÇİFT BOŞANIYOR”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yılda 500 ila 600 bin çiftin evlendiğini, 100 bin çiftin ise boşandığını söyledi.
Ülke olarak bebek ve anne ölüm hızını en çabuk düşüren ilk 10 ülke arasına girdiklerini ifade eden Bakan Şahin, “Eğitimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin başlatmış olduğu ‘haydi kızlar okula’, ‘anne beni okula gönder’, ‘anne kız okuldayız’ kampanyası sonucunda 3 milyon anaya yoksulluktan dolayı çocuğunu okula göndermiyorsan ben sana mali destek veriyorum dedik. Bu bakımdan temel eğitimde kızları ve erkekleri eşit bir şekilde okula göndermiş durumdayız. Temel eğitimde yüzde 98,5’u yakaladık. Orta öğretimde yüzde 58,5’da 68,5’a çıktık” dedi.
Her şehirde bir üniversiteye kurulmasının ardından kız öğrenci oranının yüzde 19’dan yüzde 40’a çıktığına dikkat çeken Bakan Fatma Şahin, bunların 10 yıllık değişimin ve çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını söyledi.
Bakan Şahin, Türkiye’de yılda 500 ile 600 bin evlilik olduğuna dikkat çekerek, “Yılda 100 ila 200 bin de boşanma meydana geliyor. Bu rakam 2001 ekonomik krizinde en yüksek değere ulaşmış ve 140 bin boşanma meydana gelmiş. 2008 de bir yükselme oldu ama alınan tedbirle bu düşürüldü. Biz bunların hiç birinin olmaması için 3 boyutlu sistemimizi çalıştırıyoruz. İlk olarak evlilik öncesi eğitime başladık. Nikah öncesi artık eğitim veriyoruz” şeklinde konuştu.
Boşanmaların yüzde 39’unun ilk 5 yılda meydana geldiğine dikkat çeken Bakan Şahin, boşanmalarla ilgili 5 ilde 450 çift üzerinde çalışma yaptıklarını ve çalışma sonucunda ayrılmak isteyen çiftlerden 75’ini boşanmaktan vazgeçirdiklerini aktardı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, güvenlik butonu kullanmak istemediklerini aktararak, “Şiddeti hiç istemiyoruz. Kadına yönelik şiddetle, aile şiddetini Biz kız çocuklarımızın okutulması, sağlıkta dönüşümü ve kadının önemsenmesini istiyoruz” dedi.