Bakan Yıldırım: 'Bu Paralel Yapının Yeni Bir Algı Operasyonu'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin olarak, "2010 yılında bir şekilde elde edilen kimlik bilgileri, şimdi sanki sisteme sızılarak elde edilmiş gibi servis yapılıyor. Bu paralel yapının yeni bir algı operasyonudur" dedi.

  • 183
Bakan Yıldırım: 'Bu Paralel Yapının Yeni Bir Algı Operasyonu'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, yaklaşık 50 milyon kişinin kişisel verilerinin çalınmasına ilişkin olarak, "2010 yılında bir şekilde elde edilen kimlik bilgileri, şimdi sanki sisteme sızılarak elde edilmiş gibi servis yapılıyor. Bu paralel yapının yeni bir algı operasyonudur. Nereden elde edilmiş onu da söyleyelim. 2009 yılı ya da daha sonraki seçimlerde seçime girecek partiler yasa gereği bütün seçmenlerin adlarını, adreslerini, TC kimliklerini içeren bilgileri vermek zorundasınız. Yaklaşık 50 milyon seçmen var. Dikkat ederseniz yayınlananlarda 18 yaş altı yok. Çünkü onlar seçmen değil. Bu bilgileri bir şekilde alanlar bilemiyoruz ki kiminle paylaştılar. Olay bundan ibaret. Seçimler öncesi yasa gereği YSK'nın bütün partilere vermek zorunda olduğu seçmen bilgileri bugün sanki MERNİS sistemine sızılarak elde edilmiş gibi servis yapılıyor. Bu bir problem" diye konuştu.

"BU BİLGİLERE ERİŞENLERE CİDDİ HAPİS CEZALARI GELİYOR"
TBMM'nin kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni bir kanun çıkardığın hatırlatan Bakan Yıldırım, "Bu kanunla her türlü kişisel veriye erişim güvence altına alınıyor. Ama her şeye rağmen erişildiği zaman da buna erişenlere ciddi hapis cezaları geliyor. Bu ve bu yola tevessül eden kötü niyetli kişilerin bunu kulaklarına iyice yer etmesini istiyorum. Bundan sonra buna benzer yapacakları işlerin hesabını verecekler. Önceden yasal düzenleme yoktu yeni yapıldı. Bunu yapmanın bir bedeli var. Bu yasa olmadan önce bu ahlaki bir şey değil. Bu hakka hukuka uyan bir şey değil. Bu bilgiler bilgi havuzundan siber ortamdaki bilgi havuzundan elde edilmiş bilgiler değil. YSK'nın vermekle zorunlu olduğu bilgilerden ibaret olduğunu görüyoruz. Bun rağmen bu bize bir şey gösterdi. Demek ki seçim kanununda da bir düzenleme yapmak lazım. Bu bilgileri ya vermemek, ya da belirli kısıtlamalarla vermek. Artık bilişim gelişti. Sandıklardaki seçmen listelerine erişim problem değil. Dolayısıyla seçim zamanı bu bilgiler belirli bir kısıtlama ile verilir. Onun dışında partilere bu bilgiler paylaşılmaz. Çünkü bir kişi ile paylaştığınız şey sır değildir. Kişisel bilgiler sırdır. Ama yasal bir zorunluluktan seçim kurulu vermiştir. Bu şartlarda hem yasal düzenleme yapılır, hem de idari ve adli soruşturma başlatılmış durumda" ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞLAR 'BEN VAR MIYIM' DİYE SİSTEME GİRME YARIŞINDA OLMASIN"
Vatandaşlara tavsiyelerde de bulunan Bakan Yıldırım, "Ben vatandaşlara şunu tavsiye ediyorum. 'Ben de var mıyım' diye merak edip sisteme girme yarışında olmasınlar. Siz kendinize ait bilgileri zaten biliyorsunuz. Oraya girmek bir tuzak. Sizin girmenizi istiyorlar, girdiğiniz anda size ait başka bilgilere ulaşmak istiyorlar. Kontrol etmek bu kötü niyetlilerin daha sonraki emellerine hizmet etmek anlamına gelir. Biz hükümet olarak meselenin farkındayız. Hem bilişim altyapısı anlamında çalışmalar devam ediyor hem de soruşturmalar devam ediyor. Bu bir sisteme sızma yoluyla elde edilmiş bilgi değil. Geçmiş dönemde seçim münasebetiyle partilere verilmiş disketlerden bu biri ele geçirmiş. Şimdi kafa karıştırmak, kötü amaçlı kullanmak için malum örgüt bunu kullanıyor. Maalesef bunu aleni yapamıyor, başka bir ülkeden başka bir kayıtla yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla vatandaşlar buna rağbet etmesinler. Asıl bilgileri sağlamdır, MERNİS sisteminde muhafaza edilmektedir" diye konuştu.
Bakan Yıldırım, vatandaşların TC kimlik numaralarını değiştirmesi şeklindeki bir tedbire gerek olmadığını da sözlerine ekledi.