Baltacı, TOKİ sakinlerinin mağduriyetini Meclis gündemine getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Esentepe Mahallesi TOKİ konutları sakinlerinin yaşadıkları mağduriyeti Meclis gündemine getirdi.

  • 481
Baltacı, TOKİ sakinlerinin mağduriyetini Meclis gündemine getirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

140 bin TL olan son 7 yılın sokak aydınlatma giderlerini TOKİ konutları sakinlerine fatura eden elektrik dağıtım şirketinin fatura ödenmediği için icra takibi başlatıp sokak aydınlatmalarını iptal etmesinin doğurduğu mağduriyeti dile getiren Milletvekili Baltacı, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e çağrıda bulanarak borcun yeniden gözden geçirilmesini ve sokak lambalarının yeniden yanmasını istedi.

7 yıl boyunca biriken 140 bin TL’lik borçtan TOKİ sakinlerinin geçtiğimiz yıl haberdar edilmesinin mağduriyete yol açan başlıca sebep olduğuna işaret eden Milletvekili Baltacı, binin üzerinde vatandaşın yaşadığı TOKİ konutlarına ulaşmak isteyenlerin akşam olduğunda el feneri ve cep telefonu ışıklarından yardım almak zorunda kaldığını ve bu durumun 6 aydır devam ettiğini vurguladı.

TBMM’de gündem dışı söz alan Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi;

“Kastamonu Esentepe Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarında yaşayan 1000’in üzerinde dar gelirli vatandaşımız mağdurdur. Site dışında kalmasına rağmen sokak aydınlatma giderlerini TOKİ sakinlerinden tahsil etmek isteyen Enerjisa, geriye dönük 7 yılı kapsayan 140 bin liralık fatura çıkarmış, konut sahiplerini de icraya vermiştir. Böyle bir faturadan geçen yıl haberdar olan konut sakinleri ayrıca 6 aydır sokak aydınlatmaları yanmadığı için el fenerleriyle, cep telefonu ışıklarıyla evlerine ulaşmaya çalışmaktadır. Büyük bir başarı gibi gösterilerek özelleştirilen ve bugün 2 milyar doları aşan borcu olan enerji dağıtım şirketlerinin; borçları dururken vatandaşı karanlıkla cezalandırma gafletine düşmesi de, iktidardakilerin buna göz yumması da kabul edilemez. Enerji Bakanına çağrımızdır: Bu borç yeniden gözden geçirilmeli, sokak lambaları acilen yanmalıdır.”