Baro Başkanı Demir 'Bu organizasyona tepki gösterilmelidir'

Kastamonu Baro Başkanı Özgür Demir 'Cumhuriyetin temelinin 100. yılında düzenlenmek istenen  sözde anma organizasyonunu kınıyoruz' dedi.

  • 1115
Baro Başkanı Demir 'Bu organizasyona tepki gösterilmelidir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adı altında sözde Pontus Rum Soykırımının 100. yıldönümü iddiasıyla 18 Mayıs 2019 tarihinde Ankarada yapılacak olan sözde anma konuşmaları ve ardından gösterimi yapılacak olan Nikos Aslanidis'in Giresun Orkestrası ve Topal Osman temalı Banda (THE BAND) isimli filmin gösteriminin tarihinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun’a çıkarak Cumhuriyetin temelini attığı 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümüne rastlamasının düşündürücü ve maksatlı olduğunu belirten Kastamonu Barosu Başkanı Özgür Demir; “Yunanistan Parlamentosu, 24 Şubat 1994 tarihli oturumunda 19 Mayıs 1919'u oybirliği ile ‘Pontus Rumlarının Soykırımı günü’ ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'da kurtuluşa giden yolda attığı adım, ardında Türk milleti tarafından atılacak milyonlarca adımın ilki olarak kabul edilir” dedi.

Başkan Demir şöyle devam etti: “Emperyalizmin tetikçiliğine soyunan Yunanistan'ın, Anadolu'nun fethi rüyasıyla başlayıp, "Küçük Asya Felaketi"yle biten işgal girişimi büyük acılara neden olmuştur.

İzmir'den Polatlı'ya kadar Batı ve Orta Anadolu, Atatürk'ün; ‘Askerlik onurundan yoksun katiller sürüsü’ dediği Yunan Ordusu tarafından yakılıp yıkılmıştır.

Atatürk, ‘Nutuk’ta, Pontus devleti kurmak için silahlanıp ayaklanan çetelerin 25.000 - 30.000 kişiyle dağa çıktıklarını, Türk köylerini basıp katliamlar yaptıklarını, 9 Eylül 1922'de Yunan Ordusu'nun İzmir'den kovulmasına rağmen Pontus isyanının tam anlamıyla Şubat 1923'te bastırılabildiğini ayrıntılarıyla anlatır.

‘Pontus’ ve ‘Küçük Asya Helenleri Savunma Örgütü’ adını taşıyan silahlı isyancılar, işler umdukları gibi gitmeyip, işgalciler yenilince ülkeyi terk etmek durumunda kalmışlardır.

Sorumlusu oldukları Anadolu'daki büyük yıkımdan ve katliamdan ötürü özür dilemesi gereken Yunanistan’ın kendi işgal girişimini soykırım olarak nitelemesi, son derece mantıksızdır. İlk adımın 100. Yılında, Türkiye'nin kalbi Ankara'da Pontus Soykırımı anma toplantısı düzenleyebilmek için, Atatürk’ün deyimiyle; ‘Milli histen zerrece nasiplenmiş olmamak’ gerekiyor. Daha acısı Polatlı'nın doğusuna geçemeyen Yunan zihniyeti, 100 yıl sonra Ankara'da ortaya çıkmaya çalışıyor.

Topraklarımızda böylesine hain bir organizasyonun düzenlenmek istenmesi dahi düşündürücüdür. Bu açıklama, genç yaşlı tüm yurttaşlarımızın anılan organizasyona tepki göstermesinin sağlanması için yapılmaktadır. Cumhuriyet mücadelesi ile yaşıt Kastamonu Barosu, millî değerlerimize böylesine hayasızca saldırılmasını şiddetle kınamaktadır.”