Baş ağrınızın sebebi göz rahatsızlığı olabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, günümüzde en yaygın şikayetlerden biri olan ve çoğunlukla önemsenmeden ağrı kesicilerle geçirilmeye çalışılan baş ağrısının sebebinin göz rahatsızlığı olabileceğine dikkat çekti. 

  • 1103
Baş ağrınızın sebebi göz rahatsızlığı olabilir
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, göz hastalıklarının baş ağrısına etkileri hakkında bilgi verdi. Nörolojik baş ağrılarının, gerilim kaynaklı ve hipertansiyona bağlı baş ağrıları, migren, çok nadiren de beyinde tümör veya diğer vasküler hastalıklardan kaynaklandığını anlatan Ekmekçiler, “Sinüzit de baş ağrısının en önemli sebeplerinden biridir. Sinüzit özellikle çocuk yaşta göz arkasında hissedildiği için göz hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir uzman hekime danışılmasında fayda vardır” dedi.

“Akşamları artan baş ağrısını önemseyin”
Kırma kusurlarının, gözde baş ağrısı yapan en önemli sebeplerin başında gelip miyop, hipermetrop ve astigmatizm olarak bilinen ve kişinin görmesini etkileyen göz kusurları olduğunu kaydeden Ekmekçiler, “Hasta, gözlerinde kırma kusuru olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa, baş ağrıları ile karşılaşması kaçınılmaz olur. Ağrılar özellikle akşamları artan alın ağrısı şeklinde başlar, bununla birlikte uykuya eğilim ve çabuk yorulma şikayetleri ağrıya eklenebilir. Glokom yani göz tansiyonu baş ağrısının kaynağı olabilen en önemli ikinci sebeptir. Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki türde glokom vardır. Açık açılı glokomda göz tansiyonu sürekli yüksek seyretmektedir. Bu durumda hasta sadece belli belirsiz künt baş ağrılarından şikayetçi olur; ancak göz tansiyonu çok yükselmedikçe açık açılı glokom bulgu vermeyebilir. Fakat geç tanı konduğunda da geri dönüşü olmayan körlüklere sebebiyet verebilir” diye konuştu.

“Mutlaka bir uzmana başvurun”
İkinci tür göz tansiyonu kapalı açılı glokomda ise, hastanın şiddetli baş ağrısına sebep olan göz tansiyonu krizleriyle karşılaştığına ve ağrının genelde akşam saatlerinde başladığına dikkat çeken Emekçiler, şunları kaydetti:
“Bununla birlikte, bulanık görme ve mide bulantısı olabilir. Migren ile karışan bu tablo ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tespit edilebilir. Hasta, tanıyı atladığında gözde körlükle karşı karşıya kalabilir. Bu hastalığın tedavisi lazer yöntemiyle, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Baş ağrısı çok sık görülebilmekte ve çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilmektedir. Kişi bu tür bir ağrı yaşadığında mutlaka doktora danışmalıdır. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra göz, kulak burun boğaz ve nöroloji doktorları tarafından multidisipliner bir anlayışla tedavi yoluna gidilebilir.”