Başkan Karabacakoğlu Başbakanlığa Dilekçe Gönderdi

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Ercan Karabacakoğlu,çalışanlardan toplanan 500 bin imzalı dilekçeyi Başbakanlığa gönderdiklerini açıkladı.

  • 536
Başkan Karabacakoğlu Başbakanlığa Dilekçe Gönderdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KAMU-SEN, BAŞBAKANLIĞA DİLEKÇE GÖNDERDİ

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Ercan Karabacakoğlu, memurlara yapılan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için başlatılan dilekçe kampanyasında, çalışanlardan toplanan 500 bin imzalı dilekçeyi Başbakanlığa gönderdiklerini açıkladı. 
Karabacakoğlu, PTT Merkez Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, ekonomik alanda görülen haksızlıkların başında memur emeklilerinin yaşadığı dramın geldiğini söyledi.
Devlet memurlarının çalışırken aldıkları maaş ile emeklilik maaşları arasında çok büyük farklılıklar olduğunu savunan Karabacakoğlu, “Memurlara çalışırken döner sermaye, ek ödeme, ek ders, fazla çalışma ücreti gibi ödemeler yapılırken bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu ödemeler emekli maaşlarına dahil edilmemektedir. Bir memur çalışırken aldığı maaşın ancak yarısı kadar emekli maaşına hak kazanabilmektedir. Bu nedenle, devlete yıllarca hizmet etmiş memurların emekliliklerinde yoksulluk sınırının altında maaş almaları acı bir kader haline gelmektedir. '2008 yılında yapılan sözde Sosyal Güvenlik Reformu', işçiler ile memurlar arasında sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı bakımından eşitlik getirmek amacıyla çıkarılmıştı. Bugün burada adalet istemek için toplandık. Hiçbir memurun emekliliği sefalete dönüşmesin diye toplandık” dedi.
Çalışan memurların emekli olmak istemediğini ifade eden Karabacakoğlu, “Türkiye genelinde toplanan dilekçeler, il temsilcilerimiz tarafından ayrı ayrı bir eylemle Başbakanlığa gönderilmektedir. Emekliliği kabusa dönüşecek 2,5 milyon memurun ve 2 milyon dolayındaki memur emeklisinin gönülden dileğini ve yasal hakkını dile getiren bu dilekçeler ile memurlarımız “Emeklilikte sefalet kaderimiz olmasın” diye haykırmaktadır. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır memurlarımızın ve memur emeklilerinin kanayan yarası haline gelmiş olan bu soruna parmak basıyor ve iktidardan adalet istiyoruz” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından, konfederasyona bağlı sendikalara üye memurlar, konuyla ilgili taleplerini içeren dilekçeleri Başbakanlık’a gönderdi.