Başkan Vidinlioğlu, organ bağışına dikkat çekti

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu 'Organ bağışı, kan bağışı gibi yaygınlaştığı zaman başarıya ulaşılmış olacaktır' dedi.

  • 916
Başkan Vidinlioğlu, organ bağışına dikkat çekti

Başkan Vidinlioğlu; "Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarının başında yer almakta ve hastalarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Ama organ bağışı açısından yeterli sayıda bağışçı temin edilememektedir. Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında 'Organ Bağışı Haftası' düzenlenmekte ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Organ bağışı, kan bağışı gibi yaygınlaştığı zaman başarıya ulaşılmış olacaktır. Organ nakli bekleyen hastaların yeniden yaşama tutunmalarının tek yolu bağışlanacak organlardır. Bu nedenle, organ bağışı kan bağışı kadar önemlidir. Bağışlanacak her organ bir canın hayata tutunmasına vesile olacaktır.

Unutmamamız gereken en önemli hususlardan biri de bir gün bizim de organ nakline ihtiyaç duyabileceğimizdir. Bunun bilinciyle organ bağışının önemini vurgulamak, bu konuda duyarlılığı artırmak için her türlü çaba ve gayreti göstermeliyiz. Hayata tutunmayı bekleyen insanlarımız için, bir umut olan organ bağışının istenilen düzeye ulaşması için tüm hemşehrilerimi 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası’nda farkındalığa davet ediyor, organ nakli bekleyen tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum."