Başkentte 9.su Düzenlenen Kastamonu Günleri Etkinliği

Kastamonu Dernekler Federasyonu (Kasder-Fed) tarafından 'Size En Yakın Dört Mevsim' sloganıyla düzenlenen 'Başkentte Kastamonu Günleri-9' etkinliğine Taşköprü standı damgasını vurdu.

  • 504
Başkentte 9.su Düzenlenen Kastamonu Günleri Etkinliği
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BAŞKENTTE 9.'SU DÜZENLENEN KASTAMONU GÜNLERİ ETKİNLİĞİNE TAŞKÖPRÜ STANDI DAMGASINI VURDU

Kastamonu Dernekler Federasyonu (Kasder-Fed) tarafından "Size En Yakın Dört Mevsim" sloganıyla düzenlenen "Başkentte Kastamonu Günleri-9" etkinliğine Taşköprü standı damgasını vurdu. 
Atatürk Kültür Merkezi’nde 13-17 Mart tarihlerinde gerçekleşen fuarın açılışını TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili olan Cemil Çiçek yaptı.
Açılış sonrası Taşköprü Belediyesi standını gezen Çiçek'e Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü'nün dünyaca ünlü sarımsağını hediye etti.
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ın da övgüyle bahsettiği ve ahşap oyuncaklarıyla ve ahşap işçiliği ile yükselen bir trent yakalayan Taşköprü standı sarımsak elbiseli manken ile de ziyaretçilerin ilgisini çekti.
Taşköprü stadında ayrıca Taşköprü Halk Eğitim Merkezi'nin 1 yıl boyunca yaptığı ürünlerin teşhiri, Taşköprü Ahşap'ın yaptığı biribirinden güzel ahşap eserler ve oyuncaklar, Pompeiopolis Antik Kenti'ni anlatan standın yanı sıra ilçemiz sanayi kuruluşlarından Ekol Kontraplak'a ait ürünlerinde tanıtımı yapıldı.
Taşköprü standında ayrıca gelen misafirlere dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağının yanı sıra Taşköprü broşürü, Türkçe ve İngilizce olarak Pompeiopolis broşürü ve sarımsak broşürü hediye edildi.
Ayrıca Başkentlilere Halk Eğitim Merkezi tarafından yöresel yiyecek ve içecekler ikram edildi.
-İLÇEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITMAK GÖREVİMİZ-
Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise her yıl katıldıkları "Başkent'te Kastamonu Günleri" etkinlikleri ve diğer fuarlara katılarak ilçemizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. Taşköprü'nün Pompeiopolis Antik Kenti, tarihi evleri, doğası, ormanları, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile bir çok yerden artı konumda olduğunu ve bunu herkese anlatmak için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.
Fuarda Taşköprü standına ilgiden dolayı ayrıca memnun kaldıklarını belirten Arslan, bundan sonrada ulusal ve uluslararası alanda Taşköprü'yü en iyi şekilde tanıtmak için ellerinden gelen gayreti göstereye devam edeceklerini belirtti.
Taşköprü standını TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ve Hakkı Köylü, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, MHP Milletvekili Süleyman Çelebi, 23. dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, CHP 22. dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Taşköprü eski Kaymakamı Ahmet Refik Tekerek ve çok sayıda misafir ziyaret etti.
-FUAR STANDLARINDA KASTAMONU LEZZETLERİ-
17 Mart pazar gününe kadar devam edecek olan fuarda Kastamonu ve ilçelerini tanıtan 150'den fazla stant bulunuyor.
Kaymakamlık ve belediyelerin yanı sıra Kastamonu'da faaliyet gösteren çok sayıda firmanın da stant açtığı fuarda, yörenin yöresel lezzetlerinin yanı sıra tarihi, turistik ve ekonomik değerleri de tanıtılıyor.
Fuar alanını gezerek yöresel lezzetlerin tadına bakan ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izleme fırsatı bulan Ankaralılar, Kastamonu'nun köklü geçmişini tanıma imkanı buldu.
Kastamonu'nun meşhur çekme helvası ve pekmezi ile ağzı tatlanan ziyaretçiler, yörenin meşhur etli ve pastırmalı ekmeğini keşfederken, ünü kıtaları aşan el dokumaları ile de tanışma imkanı buldu.
Bu arada çeşitli stantlarda satışa sunulan yöresel lezzetler arasında organik ballar, tahinler ve pekmezlerin yanı sıra ev üretimi tarhana ve onlarca çeşit marmelat ve reçeller ye aldı.
Etkinlikler kapsamında yöresel müzik konserleri, paneller, şiir dinletileri yer alıyor.