BDP'den 'ÇEKİLME' Değerlendirmesi

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, dünkü açıklamaların PKK'nın bütünlük içinde sürecin arkasında olduğunu, silahlara veda etmek istediğini gösterdiğini söyledi.

  • 505
BDP'den 'ÇEKİLME' Değerlendirmesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BDP’DEN "ÇEKİLME" DEĞERLENDİRMESİ

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, dünkü açıklamaların PKK’nın bütünlük içinde sürecin arkasında olduğunu, silahlara veda etmek istediğini gösterdiğini söyledi.
Meclis’te gazetecilerin, Kandil’den dün çekilmeye ilişkin yapılan açıklamayla ilgili sorularını cevaplayan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, sürecin başarılı sonuçlanmasının herkesin hayrına olacağını ifade etti. Süreç içindeki evrelerin ve düşük yoğunluklu olguların sürece doğrudan negatif ya da pozitif etkisinin var sayılmaması gerektiğini dile getiren İyimaya, bu sürecin barışla sonuçlanması halinde Türk milletinin ya da sistemin herhangi bir unsurunun zarar görmesinin mümkün olmadığını bildirdi. İyimaya, erken negatif yorumlardan kaçınmak gerektiğini ifade etti. Sürecin sonunun iyi olmasının önem taşıdığını vurgulayan İyimaya, kaygıların ve psikolojik unsurların ortaya çıkabileceğini ama tablonun tamamına ve 30 yıllık acı hatıraya bakmak gerektiğini söyledi. İyimaya, süreçle ilgili iyimser olduğunu belirterek, "Geçmişten çıkardığımız derslerle yaşanan süreci mukayese ettiğimde pozitif değerlendiriyorum" dedi.

SIRRI SAKIK
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, sorunun çözümü için atılan ciddi adımlar olduğuna işaret ederek, sürecin sona ermesinden sonra Meclis’e önemli görevler ve sorumluluklar düştüğünü vurguladı. Herkesin özgürleşebileceği bir sürecin aşama aşama hayat bulması gerektiğini ifade eden Sakık, dün yapılan açıklamayla PKK’nın da bütünlük içinde sürecin arkasında olduğunu, silahlara veda etmek istediğini gördüklerini söyledi. Yeni anayasanın, dört siyasi partinin uzlaşmasıyla çıkamayacağını artık kamuoyunun da bildiğini kaydeden Sakık, MHP’den bir beklentileri olmadığını dile getirdi. 6 aydır silahların patlamadığını, buna karşın, ’Niye silahlar sustu’ diye neredeyse yas bağlanacağını savunan Sakık, böyle bir siyasi anlayıştan bir şey beklemelerinin mümkün olmadığını ifade etti. CHP’nin sürecin içinde olması gerektiğini kaydeden Sakık, 3 partinin süreci götürebilmesi halinde bir sorun olmayacağını söyledi. Sakık, "CHP yer almazsa, sürecin selameti açısından, çare yoksa, yol çaredir. Yola koyulmalıyız ve halka gitmeliyiz" diye konuştu. 
Sakık, birlikte güçlü ve demokratik bir ülke yaratmaya çalıştıklarını, buradan yeni devletler çıkarmaya gerek olmadığını söyledi.
(İHA)