Bilgisayar Miyopi Hastalığını İlerletiyor.

BİLGİSAYAR EKRANINA UZUN SÜRE BAKMAK, MİYOPİNİN İLERLEMESİNE YOL AÇIYOR...

  • 623
Bilgisayar Miyopi Hastalığını İlerletiyor.
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BİLGİSAYAR MİYOPİ HASTALIĞINI İLERLETİYOR 
BİLGİSAYAR EKRANINA UZUN SÜRE BAKMAK, MİYOPİNİN İLERLEMESİNE YOL AÇIYOR

Dr. Cüneyt Karaarslan, bilgisayar ekranına yakın çalışmanın ve yanlış ışık seçiminin, miyopi hastalığını ilerletebildiğine dikkat çekti. 

Gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net göremediği bir durum olan miyopi, çocukları büyüme çağında tehdit ediyor. Okul döneminin başlamasıyla birlikte aydınlatma sistemine dikkat edilmezse çocuklarda miyopi ilerlemesinin hızlanabileceğini söyleyen Dünyagöz Adana Dr. Cüneyt Kararslan, “Bilgisayar ekranına yakın çalışmak ve yanlış ışık seçimi de bu süreci hızlandırabilir. Gece mutlaka karanlıkta yatmak gerekir. Çünkü göz kaslarımızın tıpkı vücuttaki diğer kaslar gibi rahatlamaya ve gevşemeye ihtiyacı vardır” dedi. Dr. Karaarslan, ışığın her zaman gözün içinde var olan gözbebeğinin küçülüp büyümesini ve gözün uyum yeteneğini sağlayan kasların kasılmasına neden olduğunu hatırlatarak, “Bu kasların gevşemesi gerekir ki, miyopinin oluşumunu ve ilerlemesine katkıda bulunan mekanizmayı çalıştırmasın” dedi.
“Evde sarı ışık kullanın”
Çalışırken gözümüze direk gelen parlak ışıklardan korunulması gerektiğini ifade eden Dr. Karaarslan, şunları kaydetti:
“Parlak ışıklardan korunmamız gerek. Bilgisayar ekranımız kapalıyken eğer ekranda bir parlama ya da dışarıdan gelen ışığın yansıması oluyorsa ekranın yerini değiştirmemiz gerekebilir. Baktığımız ekran parlamamalı, çalışırken direk karşıdan gözümüze ışık gelmemeli. Evde tercihen gün ışığı (sarı) ışık kullanılması, beyaz ışığa göre daha avantajlı olacaktır.”