Bıyıklı "Atatürk'ün düşünceleri her geçen gün daha iyi anlaşılıyor"

CHP Kastamonu İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, 10 Kasım nedeniyle mesaj yayımladı.

  • 405
Bıyıklı &quotAtatürk'ün düşünceleri her geçen gün daha iyi anlaşılıyor"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bıyıklı; "Kurtuluş Savaşı’nın önderi, cumhuriyetin kurucusu, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 79. yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyoruz. Hiç şüphesiz 79 yıl sonra Büyük Atatürk’ün düşünceleri her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, coğrafyamızda yaşanan acı sorunlara cevap olmaktadır. Atatürk’ün devrimleri bölgemizde model olmaya devam etmekte, mazlum milletler bugün de onun ışığıyla umut bulmaktadır. Onun en büyük eseri sonsuza kadar var olacak Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Cumhuriyet kula kulluk zincirlerini kırmış, bu topraklarda yaşayan herkesi eşit hak ve sorumluluk sahibi yurttaş olarak bu ülkenin asli sahibi haline getirmiştir. Bu ülkede egemenlik bir şahıs, zümre veya grubun değil milletindir. Bugün bu noktadan geriye dönemeyiz.

Milletimiz bir daha özgürlüğünü ve temel haklarını tek bir kişinin insafına bırakmayacak, bu ülkeyi yönetmeye devam edecektir Unutulmamalıdır ki bugün bu ülkede bir makam veya mevki sahibi olarak büyük milletimize hizmet etme ayrıcalığına sahip olan herkes bunu Atatürk’e ve devrimlerine borçludur. Bugün bağımsızlığımızı yok etmek, milletimizin sahip olduğu egemenliği türlü yollarla gasp ederek egemenliği eline almak, özgürlüğü yok ederek kula kulluk esasına dayanan bir rejim peşinde olanlar hedeflerine asla ulaşamayacaklardır.

Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesi bugün de karşı karşıya olduğumuz adaletsizliklerin, haksızlıkların, ekonomik ve sosyal sorunların çaresidir. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün garantisi, devlet yönetiminde liyakat esasının temeli, eşit yurttaş olarak birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamamızın da teminatıdır. Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Bugün ülkemizde, çevremizde ve dünyada olan olaylara seyirci kalamayız. Haksızlıkların karşısında durmak, adaletsizlikleri yok ederek adaleti hâkim kılmak, özgürlüğü yok etmeye çalışanların karşısına dikilerek özgürlüğü korumak bu ülkede yaşayan herkesin görevidir. Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi bu görevin bilinci ve yüksek sorumluluğu ile demokrasimizi güçlendirecek, adaleti sağlayacak ve Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk’ü bir kez daha rahmetle anıyor, onun aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum."