Bozkurt'ta balık av sezonu törenle açıldı

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde balıkçılık av sezonu törenle açıldı.

  • 509
Bozkurt'ta balık av sezonu törenle açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Balıkçılıkta av sezonunun başlaması dolayısıyla Bozkurt ilçesine bağlı İlişi köyündeki Balıkçı Barınağı'nda tören düzenlendi.

Bozkurt Kaymakamı Murat Acar, törende yaptığı konuşmada, ilçedeki balıkçıların küçük teknelerle denize açıldığını belirtti.

İlçedeki balıkçıların teknolojik imkanlar kullanmadan geleneksel kıyı balıkçılığı olarak tabir edilen sürdürülebilir balıkçılık yöntemleriyle avlandığını ifade eden Acar, şunları kaydetti:

"Günümüzde artan kirlilik, balıkların yumurtalama yerlerinin bozulması, avlanan balık miktarı ve türlerdeki düşüş geleneksel kıyı balıkçılığını tehdit etmektedir. Denizler ve canlı doğal kaynaklar bizim geleceğimizdir. Küçük ölçekli geleneksel balıkçılık ise tarihimizin en önemli kıymetli kültürel parçalarından birisi ve zenginliğimizdir bunların bilincinde olarak avlanan balıkçılarımıza yeni av sezonunun hayırlı olmasını diliyorum."

Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Elp de balıkçılardan sürdürülebilirliği sağlayarak en üst seviyede avlanmalarını istedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman ise Kastamonu'nun 6 ilçesinde, 8 balıkçı barınağı bulunduğunu aktararak, "İlde 233 adet balıkçı gemisi, bin 227 adet gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip balıkçımız, bin 746 amatör balıkçı belgesine sahip amatör balıkçımız ile su ürünleri potansiyelimiz oldukça yüksektir." dedi. 

İlişi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Özcan da usulsüz avlanmaların önüne geçilmesi için kurumların denetimlerini artırması gerektiğini söyledi.

Törene, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, İnebolu Sahil Güvenlik 96. Bot Komutanı Üsteğmen Alper Alemisoğlu, ile siyasi parti temsilcileri ve balıkçılar da katıldı.