BTK Cepte Azami Ücret Tarifesini Yeniden Belirledi

BTK, mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesini yeniden belirledi.

  • 555
BTK Cepte Azami Ücret Tarifesini Yeniden Belirledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BTK CEPTE AZAMİ ÜCRET TARİFESİNİ YENİDEN BELİRLEDİ 

- CEP TELEFONUNDAN SABİT HATLARA VE CEPTEN CEBE ARAMALARDA AZAMİ ÜCRET 43.89 KURUŞA ÇIKARTILDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) belirlediği mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesine göre, mobil şebekelerden sabit şebekelere ve mobil şebekelerden mobil şebekelere aramalarda azami ücret 43.89 kuruşa çıkartıldı. 
BTK, mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesini yeniden belirledi. Karara göre GSM şirketlerinin mobil telefon ve haberleşme hizmetleri ücretlerine uygulayacağı azami tarife sınırları yüzde 5.7 oranında arttırıldı. Yeni tarifenin 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren geçerli olacağı bildirildi. Yeniden belirlenen tarifeye göre yurt içi aramalarda mobil şebekelerden sabit şebekelere ve mobil şebekelerden mobil şebekelere aramaların dakikası 43,89 kuruşu geçemeyecek. Daha önceki tarifeye göre azami ücret 41,54 kuruştu.
Karara göre yurt dışı aramalarda ücret tavanı 4,63 lira olarak belirlenirken, isim ve ünvan değişikliğinde işlem ücreti azami 17,57 lira, hat devir ücreti 8,78 lira, numara değişikliğinde azami ücret 52,69 lira olacak. Yeni tarifeye göre garanti kapsamında sim kart değişim ücreti 8,78 lira, kayıp, çalıntı, kullanıcı hatası nedeni ile değişimde ise azami ücret 43,90 lira olacak.
Yeni tarifeye göre kısa mesaj ücretleri ise değiştirilmedi. Yurt içi kısa mesaj servis ücreti 41,54 kuruş, yurt dışı kısa mesaj servis ücreti ise 83,08 kuruş olarak uygulanacak.
BTK tarafından belirlenen yeni tarifeye göre elektronik ortamda iletilen ayrıntılı fatura ücreti 9,44 kuruş, posta ile iletilen ayrıntılı fatura ücreti ise 60,97 kuruş olacak.
Belirlenen tarifelere yüzde 18 oranındaki KDV ve yüzde 25 oranındaki Özel İletişim Vergisi'nin dahil olduğu bildirilirken, karara göre KDV ve ÖİV oranlarında yapılacak değişiklikler tarifelere yansıtılacak. Mobil şebeke işletmecileri, tarife değişikliklerini yeni tarifenin yürürlüğe girmesinden en az 7 gün önce BTK'ya bildirmek zorunda olacak.