Budak: "Anayasa değişikliğine 'evet' diyeceğiz"

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, "Bu ülkeyi özgürleştirecek çalışmalara nasıl destek verdiysek, bugün de referanduma sunulan anayasa değişikliğine aynı kararlılıkla 'evet' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

  • 471
Budak: &quotAnayasa değişikliğine 'evet' diyeceğiz"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda düzenlenen “Memur-Sen’e davet, tercimiz evet” Kastamonu buluşması programında konuşan Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, uzun, zor ve çileli günler geçirdiklerini belirterek, “Fakat asla şevkimiz kırılmadı, çalıştık çabaladık, ter akıttık, birlerden on binlere, yüz binlere, milyona ulaştık” dedi.

Memur-Sen ve bağlı 11 yetkili hizmet kolu olarak Türkiye’nin ve bölgenin en büyük emek örgütü olduklarını söyleyen Budak, “Bugünlere kolay gelmedik. Dişimizle tırnağımızla kazıyarak, engelleri bariyerleri yıkarak, bedeller ödeyerek bugünlere geldik” diye konuştu.

“Türkiye’nin en ücra noktalarına kadar nefes alıp veren örgütlü bir teşkilatız” diyen Budak, dünyanın neresinde inleyen bir yürek varsa oraya insanlık taşıdıklarını ifade ederek, “Anadolu’nun umudunu artırıyor, hayallerini güçlendiriyoruz. Kazanımlarımızı artırıyoruz” şeklinde konuştu.

Sorunlardan beslenmediklerini, aksine çözümlerle güçlendiklerini aktaran Budak, “Konfederasyon olarak en önemli kazanımımız olan toplu sözleşme hakkı ile 2015 yılında gerçekleştirilen 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda bugüne kadar yapılmış en iyi toplu sözleşmeyi gerçekleştirerek. Genel toplu sözleşmeyle 43, hizmet kolu toplu sözleşmesiyle 170 olmak üzere toplam 213 kazanımla sendikacılıkta tarih yazdık. Özlük hakları ve çalışma koşullarını toplu sözleşme kapsamına dahil ettik. Mesaiyi cuma namazına göre ayarladık. Kamusal alan yalanını bitirdik. Emekli maaşlarına ilave artışla yüzde 25’e varan artış sağlarken, emekli ikramiyelerinde yaklaşık 10 bin TL artış elde ettik. 4/C’lilerle ilgili birçok iyileştirme sağladık. Ama ‘kadro olmadan olmaz’ diyoruz ve ısrarımızı sürdürüyoruz. KİT’lerde görev yapan sözleşmeli personele arazi tazminatı ödenmesini sağladık. KİT’lerdeki sözleşmeli personelin yıllık izinlerinin ertesi yıla devrini sağlayacak kanun teklifinin komisyonda kabulünü sağladık. Birilerinin hayal dahi edemediği kazanımların altına imza atarak. Sendikacılık tarihine altın harflerle kazanımlarımızı kazıdık. Tabii ki önümüzde çözülmeyi bekleyen birçok sorun olduğunun da farkındayız. KİT’lerde temel ücret gruplarının 5’ten 3’e düşürülmesi, 4/C’lilerin problemleri, memur işi yapan işçiler ile vekil ebe/hemşire, vekil imam, fahri Kur’an kursu öğreticileriyle ve ders ücreti karşılığı görev yapanlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ek ders ücretiyle görev yapan meslek elemanları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, farklı bakanlıklarda görev yapan usta öğreticiler ve benzeri durumda olanların da kadroya alınması, ilave havacılık tazminatı gibi sorunların çözümü için de çok ciddi girişimlerimiz var” ifadelerini kullandı.

Bütün bu kazanımları, ülkenin içinde geçmekte olduğu sıkıntılı süreçlere rağmen elde ettiklerini hatırlatan Budak, şöyle konuştu: “Bugüne kadar kamu çalışanlarının çözülemez denilen sorunlarını çözen Memur-Sen, bu sorunların da tek çözüm adresidir. Tabii ki çözümün kolay olmayacağını biliyoruz. Birileri masada oturup kalırken, sahada da masada da dişe diş, kora kor bir mücadele, yorgunluk ve alın teri bekliyor bizi.”

Sürdürdükleri mücadelelerinin kamu görevlilerinin sorunlarından ibaret olmadığını söyleyen Budak, şunları kaydetti:

“Mücadelemiz, aynı zamanda bu ülkeyi özgürleştirme, rafa kaldırılmış özgürlükleri yeniden kazanma, vesayet sistemini ortadan kaldırma mücadelesidir. Bu bağlamda önümüzde bir referandum süreci var. Biz bugüne kadar nasıl ki bu ülkeyi özgürleştirecek, prangalarından kurtaracak çalışmalara destek verdiysek bugün de referanduma sunulan anayasa değişikliğine aynı kararlılıkla destek olacak ve ‘evet’ diyeceğiz.”

Daha özgür ve güçlü bir Türkiye’nin daha adil bir dünya için Memur-Sen’i daha da büyütmeleri gerektiğini belirten Budak, şöyle devam etti: “Bu bilinçle ’Memur-Sen’e Davet’ seferberliği başlattık. Sendikaların üye sayılarının güncelleneceği 15 Mayıs’a kadar hedefimiz 1 milyon 111 bin 111 üyeye ulaşmaktır. Teşkilat olarak Mayıs ayına kadar fedakarlıkta, feragatta, ter akıtmada, yorulmada yeni bir yarışa giriyoruz. Bütün teşkilatımızdan zirveyi yakalayarak yeni destanlar yazmasını bekliyoruz. Sahada ayak basmadık, terimizi akıtmadık yer bırakmayacağız. Bütün kamu görevlilerini bu davaya çekecek, bu halkaya katacak, yeni arkadaşlarla gücümüze güç katıp bereket ve heybeti büyüteceğiz.”