CHP'li Pavey'den Açıklama

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, 'Suriye'de yükselecek herhangi bir savaş durumunun en büyük mağduru Türkiye olacaktır' dedi.

  • 410
CHP'li Pavey'den Açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP’Lİ PAVEY: “SURİYE’DE YÜKSELECEK HERHANGİ BİR SAVAŞ DURUMUNUN EN BÜYÜK MAĞDURU TÜRKİYE OLACAKTIR”

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, “Suriye’de yükselecek herhangi bir savaş durumunun en büyük mağduru Türkiye olacaktır” dedi.
Kadıköy Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen panele katılan CHP İstanbul Milletvekili Pavey, Suriye’nin Türkiye ile en büyük sınır komşusu olduğunu dile getirerek, “Orada olanlardan en çok etkilenecek olan Türkiye’dir. Ve şimdiden, savaş öncesi ve sonrası haritaya bakarsanız, oradaki 900 kilometrelik sınırımızda gerek devam eden mülteci akını, gerek çatışma dolayısıyla olan yansımalar zaten en büyük gerginliğin kaynağı. Suriye’de yükselecek herhangi bir savaş durumunun en büyük mağduru Türkiye olacaktır” dedi.
İnsani amaçlarla Suriye’ye gittiklerinin dile getiren Pavey, “Gazeteciler, insani yardım kuruluşlarında çalışanlar, onların, tutsak olanların kurtarılması amacıyla görüşmelerde bulunduk. Başar Kaddumi ile ilgili görüşmelerde oldu. Ancak kendisiyle ilgili net bilgiler alamadık. Bunu kendisinin eşiyle de paylaştım” şeklinde konuştu.
Gerekirse 100 kere daha Suriye’ye gidebileceğini ifade eden Pavey, “Kendi ülkemizde barıştan söz edip, başka ülkelerde savaşın tarafı olanlara da bunun doğru olmadığını hatırlatmak için Suriye’ye gittim. Bu yüzden her türlü barış çabasına, en küçük insanı bile kurtarma için bir umut varsa en büyük çabaya değerdir. Halkımızın çok etkileneceği bu durumdan biz de endişeliyiz. Bu savaşın yükselmesini değil, barış çabalarına bir katkı sunmak için oraya gittik. Umarım çabalarımızın sonucunu alırız. Umutluyum” dedi.
Gazeteci Ayşegül Arslan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Pavey ile birlikte minyatür sanatçısı Gül Kato da katıldı.