CHP'li Yenidünya: 'Hizmet Eden Vekil Olacağım'

CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yenidünya: 'Elini kaldıran indiren değil hizmet eden vekil olacağım' dedib

  • 256
CHP'li  Yenidünya: 'Hizmet Eden Vekil Olacağım'
TAKİP ET Google News ile Takip Et


‘Halkla Buluşma’ etkinlikleri kapsamında Abana’da vatandaşlarla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yenidünya, siyasette hizmet etmek için yola çıktığını ifade ederek mecliste elini indiren kaldıran bir vekil olmayacağını vurguladı.

Haziran 2015 Genel Seçimleri kapsamında yoğun bir çalışma temposu yürüten CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya ‘Halka Buluşma’ etkinlikleri kapsamında Abana’da düzenlenen açık hava yemeğinde vatandaşlarla bir araya geldi. Yaklaşık bin 200 kişinin katıldığı ve CHP’nin gövde gösterisi yaptığı yemek görülmeye değerdi.

Yemek sonrası vatandaşlarla birebir sohbet eden Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, gittikleri her yerde, her ilçede vatandaşların sıcaklığı ile karşılandıklarını, güler yüzü ile uğurlandıklarını vurguladı.

“KASTAMONU 2011’DEN BERİ TAM OLARAK NASİBİNİ ALAMIYOR”

Gösterilen yoğun ilginin kendilerinde daha fazla çalışma azmi ve isteği uyandırdığını belirten Prof. Dr. Yenidünya: “Ben Kastamonu’dan aday olduğumda bu iş belki biraz siyasetti, belki biraz çalışmaydı ancak daha sonradan köyleri, pazarları gezip gördüğümde yaşanan sıkıntıları çözmek, dertlere derman olmak gerekiyordu. Sizin bir vekile değil bir evlada ihtiyacınız var. Türkiye sürekli gelişiyor ancak Kastamonu 2011’den beri tam olarak nasibini alamıyor. Kastamonu Türkiye’nin genel gelişiminin 20 yıl gerisinden gelmeye devam ediyor. Sizler buradayken bunları talep edemezsiniz. Ancak Abana’yı 5 kilometre çıktıktan sonra bir köyün yolu yoksa, suları akmıyorsa, elektrikleri yanmıyorsa bunu istemek vekile, evlada düşer. Sizin derdinizi anlayana düşer. Sizler Kastamonu’dan birilerini vekil tayin ettiniz ve Ankara’ya gönderdiniz. Fakat o seçtikleriniz sizler için çalışmak yerine Ankara’da oturmayı tercih ettiler. Halbuki her gün yanınıza gelip sizlerin derdine derman olmaya çalışması gerekirdi.  Şimdi geçmişe dönüp bir bakalım. Abana’da adliyeler vardı. Şimdi yok. Her tarafa sahil yolları yapıldı. Biz bu yapılan yollardan nasibimizi maalesef alamadık. Abana’ya gelirken Sinop’ta sahil yolu başlıyor. Ilgaz’ın ardına geçtiğimizde Çankırı’da otoban başlıyor. Dört yanımıza birinci sınıf yollar yapılırken Kastamonu bunlardan bölge müdürlükleri burada olmasına rağmen gerektiğin hizmeti alamadı. Benim annelerim, babalarım, teyzelerim, dedelerim, nenelerim hastaneye giderken kalp krizi geçiriyor, yolda maalesef hayatını kaybediyor. Kastamonu hastaneye giderken yolda vefat eden insan sayısında Türkiye birincisidir. Türkiye birincisi ne Hakkari’dir, ne Şemdinli’dir ne de Yüksekova’dır. Kastamonu hastalığına şifa bulmak için yollarda hayatını kaybeden insan sayısında Türkiye birincisidir. Kastamonulu hemşerilerim bunları hak etmiyor. Ulaşımdan kaynaklanan sebepler yüzünden Kastamonu ile sahil ilçelerinin bağlantısı koparılmış. Sahil ile Kastamonu merkezi birleştirmemiz gerekiyor. 4 yıldan beri İnebolu-Kastamonu arasındaki yolun yapılacağı söyleniyor. Ancak sadece söyleniyor. Böyle giderse söylenmeye de devam edecek” dedi.

“SAHİL İLÇELERİMİZ HİZMETLERDEN MAHRUM KALDI”

‘Kastamonu’dan öyle bir vekil seçilmeli ki 360 bin nüfusun tamamını kucaklasın’ diyen CHP Kastamonu Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya: “Çocukla çocuk, anneyle anne, dedeyle dede olacak. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdiğinde yumruğunu masaya vuracak, gerektiğinde ceketini çıkaracak. Bu sadece cesaret değildir. Aynı zamanda birikimdir, tecrübedir, beceridir. Sizin için tuttuğunu koparacak bir vekil gerekiyor. Biz İnebolu, Çatalzeytin, Abana, Cide, Doğanyurt olarak gelişmelerden yıllardır uzak kaldık. Hizmetlerden mahrum kaldık. Kış aylarında 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde evlerimiz elektriksiz kaldı, yollarımız kapalı kaldı. Bizlere halin nedir diye soran olmadı.  Vekillerin sahilde yaşayan vatandaşlarımızın durumlarından bir haberdiler. Çünkü onların sahildeki vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmekten daha önemli işleri vardı. Sizden şunu istiyorum. 7 Haziran sabahında sahilin gücünü sandığa yansıtın. Sahil sandığa vursun, sahipsiz olmadığını gösterdin ve sandıktan kendisini çıkartsın. Sandığa gittiğinizde 30 yıldan beri sizleri unutanları sizler de unutun. Sandığa gittiğinizde çocuklarınız için, geleceğiniz için, artık göç vermemek için, hizmetlerden artık pay almak için gereğini yapın. Benim meclise gidip gitmemem önemli değil. Söylediklerimizi yürekten söylüyorum. Eğer ben seçildikten sonra söylediklerimiz yapmazsam sizin verdiğiniz bana her oy bana haramdır. Ben maaş almak, kıyak emekli olmak için aday olmadım. Böyle bir şeye ihtiyacım yok. Ben Kastamonu için, Kastamonulu hemşerilerim için, hemşerilerime hizmet etmek için aday oldum. Çok değil en fazla 6 ay içerisinde farkı göreceksiniz. Meclise gittiğinizde el kaldıran, el indireni, halkına gerektiği gibi hizmet etmeyen birini vekil olarak göndermeyin. Siyaset hizmet etmek içindir” diye konuştu.

Kazım BOLAT