CHP'li Yavuzoğlu: '16 Nisan'da kadınlar "HAYIR"da, güçlerini birleştirecek'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Yavuzoğlu, 16 Nisan'da kadınların güçlerini birleştirerek referandumda HAYIR'lı sonucun çıkacağını söyledi.

  • 514
CHP'li Yavuzoğlu: '16 Nisan'da kadınlar &quotHAYIR&quotda, güçlerini birleştirecek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle biraraya gelen CHP’li Kadınlar basın açıklaması düzenledi. Kadın kolları adına açıklamalarda bulunan CHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Ülkü Yavuzoğlu, kadınların hak ve özgürlük mücadelesinin sembolü olduğunu söyledi.

Dünyanın her yanında kadınlar siyasal, ekonomik ve sosyal hakları için, istihdam için, yaşam hakkı için, siyasette var olabilmek için, eşitlik için mücadele ettiğini kaydeden Ülkü Yavuzoğlu: “Ülkemiz; mücadele ve kararlılık günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne kadına yönelik şiddetin gölgesi altında giriyor. En temel hakkımız olan yaşam hakkı elimizden alınıyor. Kadına yönelik şiddetin arttığı Türkiye'de artık kadınlar 'hak' mücadelesinin yanında 'can' mücadelesi veriyor. CHP Kadın Kolları olarak kadın-erkek eşitliğine giden yolda yürümekten ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Kadın dayanışması ve örgütlülüğü ile bir araya gelerek bedenimize, kimliğimize ve emeğimize sahip çıkacağız. Gelecek bizim için başkaları tarafından yazılan kader olmayacak" dedi.

“KADININ ADININ OLMADIĞI ANAYASA PAKETİ İLE KADINLAR TUZAĞA ÇEKİLMEK İSTENİYOR”

2017 Türkiye'sinde kadınlar açısından gelinen noktanın hiç iç açıcı olmadığını ifade eden Yavuzoğlu: “Ekonomik sosyal ve siyasal anlamda, hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar, 8 Mart'ın çıkış noktasının ötesinde bugün, ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz. Emeğimizin, özgürlüklerimizin bu güne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde, Laik demokratik Cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında. Terör, şiddet, işsizlik yoksulluk adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülke gündeminde, hiç yeri yokken, Saray saltanatını ve tek adam yönetimini meşrulaştırma amaçlı, bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır. 16 Nisan'da, Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında, Ancak, gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidilmektedir. Biz kadınlardan, Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor. Bilinsin ki kadınların kararı hayır! Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, Bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde, sırf, bu alanda geriye gidişi öngörebilen biz, kadınların kararı hayır! 15 yıldır, söylemleri ve politikaları ile, kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen, Kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan, bin 400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, kadının adının olmadığı Anayasa Paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir Tüm bu tuzaklara karşı, biz kadınların kararı hayır” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZ HEBA OLMASIN DİYE KADINLARIN KARARI HAYIR”

Yap-boz tahtası haline getirilen eğitim sisteminde 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğunun okula devam etmediğine dikkat çeken Yavuzoğlu: “Artık çocuklarımız heba olmasın diye biz kadınların kararı hayır. Son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son on beş yılda çocuklara cinsel istismar yüzde 434 artmıştır. Artık, çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize tecavüze uğramasın diye biz kadınların kararı hayır. 2003 yılında antidepresan kullanma kutu sayısı 14 milyon iken, bu sayı 2015 yılında 55 milyona ulaştı. Mutsuz insanlar yarattınız, mutsuz bir toplum yarattınız. Artık insanlar mutlu olsun diye biz kadınların kararı hayır. Canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim, Kimse bize iffetsiz kadın demesin! istediğimiz kadar çocuk doğuralım ya da doğurmayalım, Kimse bize eksik kadın demesin! Haksızlıklara ses verelim, Ama polis copu, gazı yemeyelim! Bunları bize yaşattığınız için biz kadınların kararı hayır” şeklinde konuştu.

Kazım BOLAT