Çocuklarda bahar ayı hastalıkları

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte ısı ve nem değişikliklerinin üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik hastalıklara neden olduğu belirtildi.

  • 595
Çocuklarda bahar ayı hastalıkları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Halil Mıhçı, çocuklarda artan üst solunum yolu hastalıkları ve alerjik rahatsızlıklar konusunda dikkatli olunması için aileleri uyardı.

Dr. Halil Mıhçı, çocukların bu tür rahatsızlıklardan korunması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte ısı ve nem değişikliklerinin söz konusu olduğunu anlatan Mıhçı, şöyle konuştu: "Bu dönemde Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler gibi çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir. Bu virüsler genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Çocukları bu üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır."

Baharla gelen alerjik rahatsızlıkların tedavisinde öncelikle çocuğun neye karşı alerjisi olduğunu saptamanın önemine değinen Dr. Halil Mıhçı, ebeveynlerin, çocuklarını genel anlamda en az 6 aylık periyodlarda doktor kontrolünden geçirmeleri gerektiğine vurgu yaptı.