Defne ağacı kesenler yakalandı

Kastamonu'da defne ağacı kesenleri, arıcılar yakalattı

  • 892
Defne ağacı kesenler yakalandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bozkurt ilçesi Yeni ve Hamza Mahallesi'nde kimliği öğrenilemeyen kişilerin dalları ile birlikte defne ağaçları kestiğini fark eden arıcılar, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen polis ve Bozkurt Orman İşletmesi ekipleri şahısları yakaladı.

Kesim yapılan yerin şahıs mülkü olduğu, yer sahibinin izni ile kesildiği ileri sürüldü. Tapu kaydı ve anlaşma olmadığı için kesim durduruldu. Bozkurt Orman İşletme Müdürü Mikail Dursun olay yerine gelerek, “Kesim yapılan yer şahıs mülkü değilse gereğini yapacağız, ancak bu şekilde kesilmesi uygun değil, biz yapraklarının toplanması yönünde izin verebiliyoruz, fakat kesim bizim denetim ve gözetimimizde yapılabilir” diye konuştu.

Arıcı Muzaffer Demir ise, Orman Genel Müdürlüğü bal salgılayan bitkilerin korunması; bal ormanları kurulması yönünde genelgeleri var diyerek, "Arıcılarımız için defne ağacı kıymetlidir. Bal salgılaması ve poleni kalite bakımından ilk sıralarda yer alır. 'Defne hasadı başladı, orman köylüsüne yarar sağlandı' gibi yalan haberlerle, beyanlarla halk yanlış bilgilendiriliyor. Defne her yıl ürün veren bir bitki değil ki hasat söz konusu olsun, buna defne telefi, defne ağacı imhası başladı demek daha doğru olur. Orman köylüsü ile de hiçbir ilgisi yok, tüccar adamlarını gönderip motorlu testere ile kesip defneleri imha ediyor. Tüccara defne yaprağı lazımsa kendi yetiştirsin, defne yapraklarını toplayacakmış nerede görülmüş motorlu testere ile defne toplandığı" şeklinde konuştu.