Dermatoloji Uzmanından estetik uygulamaları uyarısı

Özel Anadolu Hastaneleri Dermatoloji Uzmanı Dr. Reyhan Tığlı, güzellik salonlarındaki doktorsuz yapılan estetik uygulamalarına dikkat edilmesini istedi.

  • 811
Dermatoloji Uzmanından estetik uygulamaları uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dermatoloji Uzmanı Dr. Reyhan Tığlı, genç ve bakımlı görünmede en az ameliyat kadar etkili sonuçları olan medikal estetik uygulamaları konusunda uyarılarda bulundu. Medikal estetik uygulamaların doktor kontrolünde yapılmadığında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarına neden olduğunu söyleyen Tığlı, sayıları her geçen gün artan güzellik salonlarında, doktor denetimi ve yeterli steril koşullar sağlanmadan yapılan medikal estetik uygulamalarının kişinin tüm hayatını etkileyen kalıcı hasarlara neden olduğunu açıkladı.

Yakın dönemde ulusal basın ve sosyal medyada da yer alan üzücü haberleri de hatırlatan Dr. Tığlı, lazer epilasyon da dahil tüm medikal estetik uygulamalarının hekimlerin gözetimi dahilinde, gerekli donanıma sahip merkezlerde yapılması gerektiğini vurguladı. Uygulamalarda ’hastanın’ güvenliği ve sağlığının ön planda olduğunun altını çizen Dr. Tığlı, “Anatomiyi, fizyolojiyi bilmeden güzellik salonları ve kuaförler açarak medikal estetik uygulamaları yapıyorlar. Tıp eğitimi almamış kişiler medikal estetik yapmamalıdır" dedi.

Kötü sonuçlarla karşılaşmak istemeyenler için bir medikal estetik polikliniğinde olması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Reyhan Tığlı, “Öncelikli şart, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir kurum olması, lazer epilasyon da dahil tüm işlemlerin hekim denetiminde yapılması, steril malzemelerle kişiye özel kullanıma ve hijyene mutlaka önem verilmesi, son teknoloji içeren, profesyonel aletlerin kullanılması, çalışanların alanında uzman, tecrübeli ve sürekli eğitim alabilecek nitelik ve becerilere sahip olması gerekir” diye konuştu.