Dershane çalışanlarının yargılamasına devam edildi

FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen dershanenin ortakları ve çalışanları hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

  • 502
Dershane çalışanlarının yargılamasına devam edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Kastamonu'nun Devrekani ilçesinde örgüte yakınlığıyla bilinen bir dershanenin ortakları ve çalışanları hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü üyeliği, terör örgütü kurma ve yönetme, terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik kanuna muhalefet" iddiasıyla tutuklu yargılanan B.Y. ile tutuksuz yargılanan İ.A, İ.A. ve M.A. katıldı. B.B, ve S.Y, duruşmaya katılmadı.

B.Y, savunmasında telefon hattında örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'un bulunduğuna dair iddiaları reddederek, programı kullanmadığını öne sürdü.

Örgütle bağının bulunmadığını iddia eden B.Y, "Üniversiteden mezun olduktan sonra birçok kere KPSS'ye girmeme rağmen atanamadım. Ekmek param için bu dershanede çalıştım. Bu örgütle ilgim ve bağım yok." dedi.

Uzun zamandır tutuklu olduğunu söyleyen B.Y, serbest bırakılmasını talep etti.

İ.A. ise, örgütle hiçbir bağının olmadığını iddia ederek beraatini istedi.

Cumhuriyet Savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Sanık ve avukatlarının süre istediği duruşmada, B.Y. tahliye edilirken duruşma 7 Şubat'a ertelendi.