Yahoo ve Google hesapları da NSA'nın takibinde

Amerikan Güvenlik Dairesi’nin (NSA) Yahoo ve Google teknoloji şirketlerinin data merkezlerinden gizlice bilgi edindiği iddia edildi. Washington Post gazetesinin haberine göre NSA, dünya genelinde her iki şirketin milyonlarca kullanıcısının hesap...

Yahoo ve Google hesapları da NSA'nın takibinde
banner308

Amerikan Güvenlik Dairesi’nin (NSA) Yahoo ve Google teknoloji şirketlerinin data merkezlerinden gizlice bilgi edindiği iddia edildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre NSA, dünya genelinde her iki şirketin milyonlarca kullanıcısının hesap bilgilerini Maryland eyaletindeki Fort Meade merkezine gönderdi.

CIA eski çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerine dayandırılan haberde, 30 günde 180 milyon kullanıcının e-postalarında yer verdiği içerik kontrol edildi. Habere göre NSA, aldığı bütün bilgileri İngiliz istihbartı GCHQ ile paylaştı.

NSA ve Beyaz Saray yetkilileri ise iddialarla ilgili sorulara cevap vermedi.

Google, veri merkezlerindeki bilgilerin hükümet tarafından alındığının farkında olmadıklarını savundu. Yahoo şirketi ise veri merkezilerinin sıkı güvenlikle korunduğunu, NSA ya da başka bir devlet kurumuna bu merkezlere ulaşım hakkını vermediklerini öne sürdü.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER