Dünyanın Rehabilitasyon Üssü Kastamonu Olacak

Dünya Yaşlanma Konseyi (DUNYAK) Ulusal Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (TURKYAŞ) ilk olarak 2013-2023 'Yaşlı Dostu Türkiye' projesini Kastamonu'dan başlattı.

  • 524
Dünyanın Rehabilitasyon Üssü Kastamonu Olacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

DÜNYANIN REHABİLİTASYON ÜSSÜ KASTAMONU OLACAK

Dünya Yaşlanma Konseyi (DUNYAK) Ulusal Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (TURKYAŞ) ilk olarak 2013-2023 ‘Yaşlı Dostu Türkiye’ projesini Kastamonu’dan başlattı. 
Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nde Genel Koordinatör ve Dünya Yaşlanma Konseyi Kurucu Başkanı aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı Gerontolog Prof. Dr. Kemal Aydın, Kastamonu’da birtakım incelemelerde bulundu. Özellikle Daday ilçesinde Ballıdağ Hastanesi ile ilgilenen Dr. Kemal Aydın, buranın yapılacak olan restorasyon çalışmasıyla birlikte dünyanın sağlık üssü merkezi olabileceğini vurguladı. Dr. Aydın, Kastamonu’daki incelemelerinin ardından Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran DUNYAK Başkanı Dr. Kemal Aydın, konseyin özellikle Türkiye’nin Birleşmiş Milletlerde (BM) yaşlı ülke dostu olması için kurulduğunu söyledi.
Türkiye Projesi kapsamında 2013-2023 Yaşlı Dostu Kent Kastamonu projesi Kastamonu Valiliği, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Platformu işbirliği ile başlatıldı. Yaşlı dostu Kent Kastamonu Konferansı 15 Haziran Dünya Yaşlı Suistismarı Farkındalık Günü nedeniyle Haziran ayında Kastamonu Üniversitesinde gerçekleştirilecek.
Ayrıca Kanada’da gerçekleştirilecek 2. Uluslararası Yaşlı Dostu Kentler Konferansında Yaşlı Dostu Kent Kastamonu projesinin sunulacağı, 3.Uluslararası Yaşlı Dostu Kent Konferansının ise 2014 Eylül ayında Kastamonu’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Gerontolog Prof. Dr. Kemal Aydın, dünyada şuanda 600 milyon yaşlı insanın bulunduğunu belirterek, “BM yaşlı sözleşme hakları imzalanmamış. Bunu Türkiye üzerinden imzalatmak için konsey olarak 1 milyon imza kampanyası düzenledik. Şuanda 150 ülkeden 10 bin kişi imza kampanyamıza katıldı. Türkiye, bu konuda Dünyaya lider olsun. Zaten 2005 yılında İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu imzalandı. 43 ülkeden 2 bin 500 bilim adamı İstanbul’da toplanarak 1 hafta boyunca çalışarak, Türkiye’nin medeniyetlerin beşiği, kıtaların kesiştiği Türkiye’yi yaşlılara lider olabilecek en ideal bir ülkedir” dedi.
DÜNYANIN REHABİLİTASYON ÜSSÜ KASTAMONU OLACAK
Yurtdışında her platformda Kastamonu’yu tanıttıklarını açıklayan ve “Dünyanın Rehabilitasyon Üssü Kastamonu olacak” dediklerini belirten Aydın, şöyle konuştu: “Çünkü dünyanın böyle bir yere ihtiyacı var. Sadece yanı başımızda Avrupa’da 100 bin yaşlı insan var. Bu yaşlı insanlara kim bakacak. O zaman Kastamonu, niçin bir üst olup ta bu millet, buradaki gençlik, buradaki köylü herkes tekrar geri dönüp bir şeyler üreterek katkı vermesin. Çünkü bakım dediğimiz zaman işin içine bakımda giriyor. Birbiriyle çok entegreli bir projedir."
Ayrıca Aydın, Kastamonu’da kurulması planlanan TÜRKYAŞ’ın ilk olarak bu ilde bulunan 100 yaşın üzerindeki yaşlıları tespit edeceğini ve ardından Türkiye ile Dünya’daki yaşlıları belirleyeceğini söyledi.