Kastamonu Ilgaz Dağı kışa hazır!

Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi, 2018-2019 sezonu için hazırlıklarını tamamladı.

banner299

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’nin, ulaşım kolaylığı ve imkânlarıyla diğer kayak merkezleri arasında ön plana çıktığını vurguladı.

Kar kalitesi, pist ve konaklama imkânları, telesiyej hizmetleriyle Türkiye’nin öne çıkan kayak merkezlerinden biri olan Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’nde 2018-2019 kayak sezonu hazırlıkları tamamlandı. Telesiyej ve teleski hatlarının bakımının yapıldığı, otellerin sezon hazırlıklarını tamamladığı Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’nde, artık kar kalınlığının kayak yapılabilir seviyeye gelmesi bekleniyor.

Doluluk oranı yüzde 100 bekleniyor
Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, kentin geniş turizm potansiyelinin etkin biçimde kullanılmaya başlandığını belirterek, “Ilgaz Dağı, Kastamonu’nun en önemli turizm olanaklarından biri durumunda. Özellikle kış mevsiminde yüzde 100’e yaklaşan doluluk oranıyla Türkiye’nin de önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline geldi. Ilgaz Dağı’nda bu sezon önceki yıllardan farklı olarak yaz sezonu da çok güzel geçti. Doluluk oranları yazın da yüzde 80’lere ulaştı. Bu rakam aslında şimdiden kış mevsiminin nasıl geçeceğinin habercisi. Bu kışın da gayet güzel bir ortamın oluşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

“Ilgaz'a ulaşım çok kolay”
Vali Karadeniz, Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’nin ulaşım yönünden de Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Ankara’ya karayoluyla 2 saat, Esenboğa Havalimanına 1,5 saat mesafede. Özellikle 5.5 kilometre uzunluğundaki Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, kente ve Ilgaz Dağı’na karayolu ulaşımını çok kolaylaştırdı. Bunun yanında İstanbul’dan her gün Kastamonu’ya yapılan düzenli uçak seferleri var. Havalimanından da yarım saatte kayak merkezine ulaşılabiliyor.”

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, yerli ve yabancı kayakçıları ve turistleri Ilgaz Dağı’na davet ederek, “Anadolu’nun yüce dağı ve kayak merkezlerinin yıldızı Ilgaz sizleri bekliyor” ifadesini kullandı.

Kristal karda kayak keyfi
Nem oranının çok düşük olması sebebiyle tanecikleri birbirine yapışmayan ve kayak yapmaya en müsait kar türü olan Kristal Kar, Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’ni öne çıkaran özelliklerin başında geliyor. Kristal Kar nedeniyle birçok kayak tutkununun bölgeyi tercih etmesi, kayak öğrenmeye başlayanlar için uygun pistlerin ve kayak kıyafeti ile malzemesi kiralama imkanlarının bulunması Kastamonu Ilgaz Kış Turizmi Merkezi’nin dikkat çeken unsurları olarak göze çarpıyor.

“Çeşitli uzunluklarda 3 pist bulunuyor”
Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Tesisleri Müdürü Can Erdem de, 2018 – 2019 kış sezonunun doluluk oranında yüzde 100’lere varacağını tahmin ettiklerini söyleyerek, “Kayak merkezimizde 6 otel bulunuyor. Yılbaşı için büyük talep var. Kar yağışıyla birlikte tüm hazırlıklarımızı bitirmiş şekilde sezona başlayacağız. Yerli ve yabancı tüm kayak severleri Ilgaz’a bekliyoruz. 1 telesiyej ve iki teleski hattımız bulunuyor. Bin metre, bin 250 metre ve 960 metre uzunluğunda üç pistimiz bulunmakta” dedi.

Erdem, kristal kar düşen Ilgaz Dağı’nın kar kalitesi ve doğal güzellik yönünden de Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden birisi olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266