banner131

Kastamonu Pastırması, Fabrikalaşma Yolunda

İstanbul’da faaliyet gösteren Arı Makine, Kastamonu’da kuracağı fabrika ile Kastamonu pastırması işleyecek.

Kastamonu Pastırması, Fabrikalaşma Yolunda
banner308
Geçtiğimiz günlerde Kastamonu İş Dünyası günlerinde yaptığı makineleri tanıtan Arı Makine, Seydiler’e fabrika kurma kararı aldı. Seydiler Organize Sanayi Bölgesi için proje hazırlığına başlayan Arı Makine, pastırma, sucuk, sosis, salam, kavurma başta olmak üzere et ve et ürünleri entegre tesisi kurarak, yurt içine ve yurt dışına ihracat yapacak.

Seydiler’e kurmayı planladığı fabrika hakkında Kastamonu İş Dünyası’nın organizatörü aynı zamanda İsfendiyar Gazetesi’nin sahibi Ahmet Dönmez, Arı Makine’nin Kastamonu’ya gelerek Seydiler’de fabrika açma kararı aldığını söyledi. Projenin çizilmeye başlandığını ifade eden Dönmez, “Proje hazırlandıktan sonra Seydiler’de büyük bir fabrika kurulacak. Fabrikada, pastırma, sucuk, sosis, kavurma, salam başta olmak üzere et ve et ürünleri entegre tesisi olacak. Proje şu anda yapım aşamasındadır. Fabrikada üretilen bu ürünler, öncelikle bölgede piyasaya sürülecek. Ardından yurt içinde de pazarlanacak bu ürünler, bir sonraki aşamada yurt dışına da ihracat edilecek. Planlama buna göre yapılıyor. Fabrikayı Arı Makine’nin sahibi Kelam Arıcı kuruyor. Kemal Arıcı, Arı Makine adı altında uluslararası ihracat yapan büyük bir firmadır. Bu firmanın Kastamonu’ya gelmesi bizim için büyük bir kazanım olacaktır” dedi.

Ayrıca Dönmez, her ne kadar lezzeti ile Türkiye’de adından söz ettiren Kastamonu pastırması olsa da Kayseri’de fabrikalaşma olduğundan dolayı pastırmanın ün kazandığını belirterek, “Bu sayede Kastamonu pastırması da fabrikalaşma yolunda ilk adım atılmış oldu. İnşallah Kastamonu pastırmasını daha geniş kitlelere hem tanıtacağız hem de ulaştıracağız. Kurulacak fabrika sayesinde pastırmanın tanıtımına da büyük katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Seydiler’e kurulmak üzere başka bir projenin daha hazırlandığını söyleyen Dönmez, oto paspas fabrikasının kurulmasının planlandığını belirterek, “Seydiler’de kurulacak bir fabrika ile oto paspas ve kauçuk üretimi yapılacak. Bununla ilgili tesis hazır. Fabrikanın kurulmasıyla birlikte sadece tesis Seydiler’e taşınarak montajı yapılacak. Bunun içinde proje çalışması sürüyor, en kısa sürede inşallah bu tesisi de Kastamonu’ya kazandıracağız” şeklinde konuştu.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER