Soğuk hava balık satışlarını artırdı

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak; "Havaların soğuması hem avlanan balık miktarında hem de satışlarda artışa neden oldu. Deniz suyu sıcaklığı azalınca balıklar yüzey kısımlara doğru çıkıyor" dedi.

Soğuk hava balık satışlarını artırdı
banner299

Soğuk ve yağışlı havanın etkili olduğu Karadeniz Bölgesi'nde balık satışlarında artış, balıkçıları memnun etti.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak yaptığı açıklamada, bölgede palamut ve hamsi dışındaki balık türlerinin yoğun olarak avlanmaya devam ettiğini söyledi.

Tezgahlarda hemen hemen her türden balık bulunabildiğini vurgulayan Bayrak, balıkçılar olarak tek üzüntülerinin hamsinin az avlanması olduğunu dile getirdi.

Avlanan balıkların türüne göre 10 ila 45 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunulduğunu aktaran Bayrak, şöyle devam etti:

"Havaların soğuması hem avlanan balık miktarında hem de satışlarda artışa neden oldu. Deniz suyu sıcaklığı azalınca balıklar yüzey kısımlara doğru çıkıyor. Bu da avlanan balık miktarını artırıyor. Diğer yandan, balık daha çok soğuk havalarda tüketilir. Şu an ülke genelinde soğuk hava hakim. Balık da bol olunca vatandaş daha çok satın alıyor. Tezgahlarda palamut, hamsi, kefal, tirsi, barbunya, mezgit, istavrit gibi balıklar bulunuyor. Çinekop da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı."

Bayrak, balık bolluğunun devam edeceğini düşündüklerini belirterek, "İnşallah daha çok bollaşır ve vatandaş ucuza balık tüketir ama her zaman dediğimiz gibi hamsi bol olursa tüm balık türlerinin fiyatı düşecektir." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266