Erbilgin "Başkan Kaya ve Ünlü'den cevap bekliyoruz"

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin "Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya ve AKP İl Başkanı Doğan Ünlü'ye cevaplanması istemiyle soru yöneltmiştik" dedi.

  • 560
Erbilgin &quotBaşkan Kaya ve Ünlü'den cevap bekliyoruz"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erbilgin; "Vatandaşlarımızın karşısına “AK Belediyecilik” sloganıyla çıkıp kısıtlı belediye imkanlarını; eş, dost, akraba ve yandaşlarına peşkeş çekenlerin nasıl “Kara Belediyecilik” yaptıkları gün ve gün ortaya çıkmaktadır.

Hatırlanacağı gibi yaklaşık 1 ay kadar önce Doğanyurt Belediyesi’nde usulsüzlük yapılarak kamunun zarara uğratıldığı yönündeki iddialar üzerine gerek Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, gerekse AKP İl Başkanı Doğan Ünlü’ye cevaplanması istemiyle 5 soru yöneltmiştik.

Doğanyurt Belediyesi’nin almadığı mal ve hizmet için belediye kasasından fatura karşılığı ödeme yapıp yapmadığı, bu yolla Doğanyurt Belediyesi’nin ne kadar zarara uğratıldığı, bu usulsüz faturalandırmayı kabul etmeyen AKP’li Belediye Meclis üyelerine, AKP İl Başkanı Doğan Ünlü’nün “belediye başkanının üzerine gitmeyin” talimatı verip vermediği, Belediye Meclisi Denetim Komisyonu’nun bu konuyla ilgili neden soruşturma başlatmadığı ve belediyeye vermediği mal ve hizmet için fatura kestiği iddia edilen şirketle ilgili mali inceleme gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği konusunda kamuoyunun acilen bilgilendirilmesini talep etmiştik.

Geçen bu sürede sorularımıza ne AKP İl Başkanı Doğan Ünlü, ne de Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya’dan bir cevap gelmedi.

Ancak bu açıklamalarımızın ardından Denetim Komisyonu oluşturulduğu ve ilgili isimlerin tek tek ifadeye davet edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Denetim Komisyonu’nun hiçbir baskı altında kalmadan görevini yerine getirip karar vermesini çok önemli görüyoruz. Denetim Komisyonu’nun görevini doğru şekilde yapabilmesi için şehrimizin yetkili makamlarının göstereceği hassasiyet, alacağı sorumluluğun ise her şeyden çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz.

Doğanyurtlulara ait binlerce liranın iç edildiği iddiaları karşısında sorularımıza sessiz kalan, bu iddiaları reddedecek yüzü bile kendilerinde bulamayanları oturdukları koltukları biran önce terk etmeye davet ediyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha hatırlatıyoruz; yandaşlarınıza, eşinize, dostunuza dağıttığınız Doğanyurtlu hemşehrilerimize ait her kuruşun hesabı sorulana kadar bu konunun takipçisi olacağız.

Kastamonu gündemini fazlasıyla meşgul eden bir başka konuda maalesef Yeni Akit Gazetesi ile AKP Milletvekili Hakkı Köylü arasında yaşananlar olmuştur.

Hakkı Köylü kumar oynadı mı oynamadı mı, laiklik düşmanı Akit Gazetesi’nin haberi doğru mu, yalan mı tartışmaları üzerinde kamuoyunda yaratılan kargaşa aslında yaşananların özünden koparılmasına yol açmakta, sorgulanması gereken önemli başlıkların üzerini maalesef örtmektedir.

Hakkı Köylü 22’nci dönemden bu yana AKP Milletvekili olarak Meclis’te Kastamonu’yu temsil etmektedir. Bilindiği gibi Hakkı Köylü Ankara’da yaşıyor. Kastamonu’ya geldiği süreçte de Öğretmenevinde konaklıyor. 22’nci dönemden bu yana bu durum böyle ve Kastamonu tarafından biliniyor.

Yaşananlardan sonra açıklama yapan Hakkı Köylü’nün bir ifadesi oldukça dikkat çekicidir. Köylü bu açıklamasında Akit Gazetesi muhabirleri ile arasında geçenlerin özel bir odada, kendisinin özel alanında yaşandığını ifade etmiş ve şöyle demiştir; “Herkes bilir ki benim ikametgâhım Kastamonu Öğretmenevidir. Benim burada olduğumu herkes bilir.”

Hakkı Köylü biran önce bugüne kadar Öğretmenevi’nden konaklama ve aldığı diğer hizmetler için yaptığı ödemelerin faturalarını ve belgelerini kamuoyu ile paylaşmalıdır. Vatandaşın verdiği vergilerle hizmet üreten bir kamu kurumunu, devlet kurumunu kimsenin kendi özel mülkü gibi kullanma hakkı yoktur."