Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Ünsal, 'Ermeniler, Şehit Türkler Anıt müzenin önünden geçerken atalarının yaptığı katliamı görecekler.' dedi.

  • 447
Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Araştırmacı Yazar Serdar Ünsal, "Ermeniler, anıt müzenin önünden geçerken atalarının yaptığı katliamı görecekler." dedi.

1915-1920 yıllarında Ermeniler tarafından katledilen Türkleri sembolize eden anıt müze yeniden restore edilerek ziyarete açıldı.

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Araştırmacı Yazar Serdar Ünsal, 2022 yılında Şehit Türkler Anıtı’na 20 binden fazla ziyaretçinin geldiğini açıkladı.

Iğdır’da bulunan ve Türkiye’nin en yüksek anıtı olan Ermeniler tarafından katledilen Türkleri sembolize eden Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi’ni Azerbaycan Devlet Televizyonu (AZTV) Muhabiri Yalçın Tahiroğlu gündeme taşıdı.

AZTV’ye açıklamalarda bulunan Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, "1997 yılında Iğdır’da yapılan Uluslararası sempozyumda Ermenilerin yaptığı katliam belgelerle ortaya konuldu. Ermeniler Doğu Anadolu Bölgesi’nde 80 binden fazla Türk’ü şehit etmiştir. Gedikli, Oba ve Hakmehmet köylerinde bulunan toplu mezarlar ve bulgular bugün Şehit Türkler Anıtı ve Müzesinde sergilenmektedir. Nahçıvan yol güzergahın da bulunan Türkiye’nin en yüksek anıtı ve müzesinin önünden geçecek olan Ermeniler atalarının yaptığı katliamlarla yüzleşecekler." dedi.

Ünsal, "Kazım Karabekir Paşa sayesinde bölgemizden Ermeni çeteleri çok şükür temizlendi. Yeniden düzenlenen anıt-müzede ayrıca Kazım Karabekir bölümü oluşturuldu. Ermeni Asala çeteleri tarafından şehit edilen diplomatlar bölümü, kitaplar, canlı tanıklardan elde edilen belgeler yer alıyor. Ayrıca Iğdır bölgesinin Türk bölgesi olduğunu ortaya koyan koçbaşlı mezar taşları var. Bu taşlar Türklüğün simgesi ve tapusudur. 36 metre yüksekliğindeki 5 kılıçlı anıt ise barışı ve Türk milletinin kahramanlığını ifade eder. Kılıçların kabza kısmında Göktürk, Hun, Selçuklu Osmanlı, ve Türkiye'yi ifade eden semboller vardır. Anıtın mimarı Azerbaycanlı mimar Cafer Gıyasi’dir. Ermeniler ileride muhtemelen açılmasını beklediğimiz Alican sınır kapısını geçtiklerinde anıt-müzenin önünden geçecekler ve atalarının yaptığı soykırım mezalimini görecekler." şeklinde konuştu.

Azerbaycanlı gazeteci Yalçın Tahiroğlu ve ekibinin yaptığı haber AZTV’de üç ayrı kuşakta yayımlandı.

ŞEHİT TÜRKLER ANITI

Şehit Türkler Anıtı, 1915-1920 yıllarında Ermeniler tarafında katledilen şehitleri sembolize eder. Bu anıt, 350 metrekare kapalı müze, 2 havuz ve 36 metre yüksekliğinde 5 adet kılıçtan oluşmaktadır. Etrafı yeşil alan ve park olarak inşa edilmiştir. Toplam 14.000 metrekare alanı kapsamaktadır. Yerden yüksekliği 43,5 metredir. Dolayısıyla Türkiye’nin en yüksek anıtıdır. Şehit Türkler Müzesi ise 1997 yılında başlanıp 1999 yılında hizmete açılmıştır. Müzede 570 adet kitap, 260 adet resim (cinayet resimleri), 1973-1985 yılları arasında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen diplomatların fotoğrafları sergilenmektedir. 2005 yıllında yeniden restore edilen müze ve anıtı yılda en az 20 bin kişi ziyaret etmektedir.

Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj
Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj
Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj
Ermenilere 'Şehit Türkler Anıtı' ile mesaj