EYT ve Staj çözüm masasında

AK Parti MYK Üyesi Metin Külünk Bursa Çalıştayı'nda konuştu. EYT ve Staj çözüm masasında.

  • 3799
EYT ve Staj çözüm masasında

Yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), Staj Sigortası Mağdurları (SSM), Aylık Bağlama Oranı (ABO) ve Bağkur Tescil Mağdurlarının sorununa çözüm bulmak için yapılan çalıştayların ikincisi Bursa’da düzenlendi.

Toplantıya katılan AK Parti MYK Üyesi Metin Külünk, yaptığı konuşmada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT ve Staj Sigortası, ABO ve Bağkur Tescil Mağdurlarına selamını ileterek başladı.

Külünk; "EYT meselesi masasında ve çözülecek. Bu mesele iktidarın meselesidir. Hiç kimse sizin sabırla verdiğiniz mücadele üzerinden Türkiye’yi paramparça yapmak isteyenleri; bu konuyu istismar aracı haline getirmesine, kendilerine güç devşirme aracı haline getirmelerine izin vermeyin. Bu mesele iktidarın meselesidir ve masadadır ve çözülecektir. Endişeniz olmasın EYT masada ve çözülecek." dedi.

"Staj ile sosyal güvence başlamalıdır"

Salonda stajla ilgili pankart gören Külünk, pankartı okuyamayınca, pankartı açan staj mağduru, "Sayın vekilim, Staj SSK başlangıcı olsun istiyoruz" deyince, Külünk staj mağdurlarına şöyle cevap verdi: "Sizi anlıyorum. Bireysel kanaatim de sizinle aynı şekildedir. Bir lise talebesi, üniversite öğrencisi resmi bir yerde stajla işe başlıyorsa bana göre sosyal güvence başlamalıdır.”

Staj sigortası mağdurlarının borçlanma hakkı istediğini belirten Külünk, stajın ve diğer mağdurların da çözüm masasında ele alınacağını belirtti.

"EYT maliyet değil, mağduriyettir"

Programda ev sahipliği yapan EYTADER Dernek Başkanı Nalan Esmeray, "EYT konusu hep mağduriyet olarak görüldü. Oysa ki EYT maliyet değil, mağduriyettir." dedi.

Esmaray, "EYT’nin bir bütçe gerektirdiği doğrudur. Bu bütçe SGK’ya ödediğimiz primler ve çözüm önerilerimizde mevcuttur. Staj sigortası mağdurları bütçe biziz diyor, Bağkur tescil mağdurları bütçe biziz diyor, kadınlarda doğum borçlanması, prim gün eksiği olanlarda bütçe biziz diyor. EYT çözüm için bütçesiyle geliyor." dedi.

Staj borçlanması bütçeye 4,5 Milyar katkı sağlayacak

1,5 milyon staj sigortası mağduru adına konuşma yapan Staj Sigortası Mağdurları Derneği (SSM) Başkanı Ferhat Salman, stajın, sigorta başlangıcı sayılması için borçlanma hakkı istediklerini söyledi.

Staj borçlanması, Türkiye ekonomisine 40,5 milyon lira gelir kazandıracağını kaydeden Salman, “Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak birçok meslek grubunda askerlik doğum gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilirken, biz staj mağdurlarına da bu hak verilmeli. 1,5 milyon staj sigortası mağduruna borçlanma hakkı verildiğinde 40 milyar 532 milyon lira gelir elde edilebilir.” dedi.

Bursa ve çevresinden büyük katılım sağlanan çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.