Fransız Yargıtay'ı Başörtüsü İle Çalışılmasını Onayladı

Fransız Yargıtay'ı, Fransız Anayasası'nın birinci maddesiyle güvence altına alınmış olan laiklik ilkesinin, özel kurumlarda uygulanmaması kararını verdiğini açıkladı.

  • 592
Fransız Yargıtay'ı Başörtüsü İle Çalışılmasını Onayladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

FRANSIZ YARGITAY'I ÖZEL KURUMLARDA BAŞÖRTÜSÜ İLE ÇALIŞILMASINI ONAYLADI

Fransa'nın Yvelines bölgesinde kreşte çalışan Kuzey Afrikalı Fatma Afif’in başörtüsü taktığı için işine son verilmesiyle ilgili hukuk sürecinde Fransız Yargıtay'ı, Fransız Anayasası'nın birinci maddesiyle güvence altına alınmış olan laiklik ilkesinin, özel kurumlarda uygulanmaması kararını verdiğini açıkladı.
Fransa'nın Yvelines bölgesindeki "Baby-Loup" adlı özel bir çocuk kreşinde çalışan Kuzey Afrikalı Fatma Afif, iş yerinde başörtüsü taktığı için işine son verilmesi üzerine, kendisine ayrımcılık yapıldığını ileri sürerek kurum hakkında dava açmış ve açtığı dava Fransa'nın laiklik ilkesine karşı olduğu ileri sürülerek, Müslüman kadının aleyhinde sonuçlanmıştı. Azmini yitirmeyen Fatma Afif'in, 2010 ve 2011 yıllarında işten çıkarıldığı bölgedeki İş Mahkemesi'ne ve bunun yanı sıra Temyiz Mahkemesi'ne yaptığı başvurular sonuçsuz kalmış ve işveren kurumun iddia edildiği gibi ayrımcılık yapmadığı kararına varılmıştı.
Fransız Yargıtay'ı ise bugün, Fransız Anayasası'nın birinci maddesiyle güvence altına alınmış olan laiklik ilkesinin, özel kurumlarda uygulanmaması kararını verdiğini açıkladı. Yargıtay'ın verdiği kararda, dini özgürlüklere getirilebilecek kısıtlamaların laiklik ilkesine değil, "yapılan iş veya önemli ve belirleyici mesleki nedenlere bağlı olması gerektiğine" işaret etti. Müslüman kadın Fatma Afif'in daha evvel açtığı ve kaybettiği, İş ve Temyiz mahkemelerinin kararlarını da iptal eden Yargıtay, davayı yeniden görülmek üzere Temyiz Mahkemesi'ne geri gönderdi.
Fransız Yargıtayı'nın kararına geniş yer veren Fransız basını, Temyiz Mahkemesi'ne geri iade edilen kararın sonucunun merakla beklenildiğini yazdı.