Gasp Suçlularına Ceza Yağdı.

Olay, 2008 yılının Ekim ayında Kastamonu il merkezinde meydana geldi.

  • 531
Gasp Suçlularına Ceza Yağdı.
TAKİP ET Google News ile Takip Et

GASP SUÇLULARINA CEZA YAĞDI

Kastamonu’da bir gencin, gece vakti zorla bir eve götürülerek 15 TL ile cep telefonunu gasp ettikleri iddiasıyla şikayetçi olduğu 4 sanık, yargılandıkları mahkemece hapis cezasına çarptırıldı. 
Olay, 2008 yılının Ekim ayında Kastamonu il merkezinde meydana geldi. İddiaya göre, Doğancan U, bir kafede oturduğu esnada daha önce tanıdığı A.D., U.D. ve S.H kafeye gelerek kendisini dışarı çağırdıklarını ve A.D’nin yanında bulunan 150 TL’sini alarak tokat attığını; bu olaydan 2-3 gün sonra ise motosikletle gezintiye çıktığı sırada yine A.D., U.D. ve S.H. ile karşılaştığını ardından cebinde bulunan 3 TL ve cep telefonunu alarak tokat attıklarını ileri sürdü.
Son olayda ise Doğancan U., gece vakti A.D., U.D., S.H. ile C.K’nın kendisini Nasrullah Meydanı'ndan alarak İsmailbey Mahallesi'nde bir eve zorla götürdüğünü ve burada döverek yanında bulunan 15 TL ile cep telefonunu gasp ettiklerini iddia etti. Doğancan U, gece vakti zorla götürüldüğü evde sanıkların kendisini sopayla dövdüğünü, ayağında kanar vaziyetteki yaranın üzerine sigara bastıklarını öne sürdü.

DAVA AÇILDI
Doğancan U'nun sanıklardan şikayetçi olması üzerine haklarında yağma ve hürriyeti yoksun bırakma suçlarından dava açıldı. Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıkan tutuklu sanıklar, savunmalarında suçlamayı kabul etmedi. Diğer tutuklu sanık S.H de, “Okul hayatımın gözardı edilmesini istemiyorum” dedi.

HAPİS CEZALARI
Mahkeme heyetinin sanıklar hakkında verdiği ceza kararı, Yargıtay 6. Ceza Dairesi tarafından cezanın az bulunması üzerine 2012 yılının Aralık ayında bozuldu. Bunun üzerine tekrar görülen duruşmada mahkeme kararı açıkladı.
Mahkeme heyeti, birden fazla kişi tarafından birlikte yağma ve gece vakti yağma suçlarından A.D’ye 13 yıl 8 ay, S.H’ye 13 yıl 8 ay, U.D’ye 8 yıl 10 ay ile gece vakti yağmadan beraat; C.K’ya 9 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Ayrıca kişi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan bütün sanıklar 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Buna göre, toplamda A.D. 17 yıl 9 ay, U.D 12 yıl 10 ay, S.H 17 yıl 9 ay ve C.K da 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 
Karar sonrası sanıkların yakınları karara itiraz etti. Verilen cezaların çok ağır olduğunu savunan sanık Yunus D., itirazlarını sürdürdü.

Öte yandan emniyet güçleri, sinir krizleri geçiren ve karara tepki gösteren sanık yakınlarını sakinleştirmekte güçlük çekti.