Gazilere Verilen Övünç Madalyası Gururlandırdı

Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

  • 449
Gazilere Verilen Övünç Madalyası Gururlandırdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

GAZİLERE VERİLEN ÖVÜNÇ MADALYASI GURURLANDIRDI

Çanakkale Zaferi’nin 98’inci yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü Kastamonu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İlk olarak Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törende çelenkler sunuldu. Daha sonra şehit ailelerinin da katıldığı ziyarette, askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Şehitlerin ruhuna Diyanet İşleri görevlisi tarafından Kuran-ı Kerim okutuldu. Saygı atışının ardından Vali Erdoğan Bektaş, Şeref Defterini imzaladı. Kastamonu Şehitliği’ne yeni yapılan ve Kastamonulu şehitlerinin isimlerinin yazdığı Şehitlerin İsim Kütüğü’nün açılışı yapıldı. Şehit mezarlarının başında duaların okunması sırasında da duygulu anlar yaşandı. Şehit yakınları şehit mezarların başında gözyaşlarını tutamadı. Şehit mezarlarını çocuklarda ziyaret ederek, çiçekler bıraktı. Şehitler Anıtındaki ziyaretlerin ardından Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde devam etti.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, Vali Erdoğan Bektaş, Tosyalı Gazi Fırat Zorba ile İnebolulu Gazi Osman Toplu’ya devlet övünç madalyasını verdi.
Ardından Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan Şehitleri Anma Programına geçildi.
İlk olarak şehitlerin ruhuna Kuran-ı Kerim okundu. Ardından öğrenciler ‘Bayrak ve Vatan’, ‘Çanakkale Şehitlerine’ ve ‘Şehitler Ölmez’ şiirleri okundu. Ardından öğrenciler tarafından ‘Çanakkale’ adlı oyun sergilendi. Son olarak ‘Vatan Şehidin Uğurluyor’ isimli oratoryo gösterisi yer aldı. Şehitlik ve Çanakkale ruhunu yansıtan duygu yüklü gösteride, şehit aileleri ve diğer katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı ve duygu yüklü anlar yaşandı. Ayrıca Tosyalı Gazi Fırat Zorba’nın gösteri esnasında yanına gelen yeğenlerini sevmesi davetlileri duygulandırdı.