Göç Eden Gençler Karabük'ü Tercih Etti

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, gençlerin göç ettikleri iller incelendiğinde en yüksek göçün Karabük'e yapıldığı bildirildi.

  • 448
Göç Eden Gençler Karabük'ü Tercih Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Genç nüfus net göç hızı incelendiğinde, en yüksek net göç hızına sahip olan il binde 76,6 ile Karabük oldu. Karabük ilini binde 49,5 ile Gümüşhane ve binde 37,8 ile Bolu izledi. Bolu’dan sonra Kastamonu ve Bartın illeri gençlerin en çok göç ettiği iller oldu.

Genç nüfusta göç veren iller incelendiğinde, en fazla göçü binde 57,1 ile Yozgat verdi. Bu ili binde 42,5 ile Muş ve binde 33,9 ile Iğdır izledi. Iğdır’dan sonra genç nüfusun başka illere göç ederek ayrıldığı iller sırasıyla Ağrı ve Bitlis oldu.

KİLİS GENÇ GÖÇÜ ALDI
TÜİK Gaziantep Bölge tarafından yapılan açıklamada Gaziantep’e 2014-2015 yıllarını içeren bir yıllık dönemde 17 bin 491 genç göçle gelirken, 18 bin 91 genç göçle Gaziantep'tan ayrıldı. Gaziantep genç nüfusta da genelde olduğu gibi göç verdi.
Adıyaman de gençlerin tercih etmediği iller arasında yer aldı. Bir yıllık dönemde 7.084 genç göçle Adıyaman’a gelirken 10.279 gençte göçle Adıyaman'dan ayrıldı. Kilis için ise bir yıllık dönemde 3 bin 77 genç göçle gelirken 2 bin 661 genç göçle Kilis'ten ayrıldı. Dolayısıyla Kilis’e göçle ayrılan genç nüfustan çok göçle gelen oldu.