Görme Bozukluğuna Rağmen İki Defa Hatim Etti

Afyonkarahisar'da sol gözü hiç görmeyen, sağ gözü ise 18 derece miyop olan 62 yaşındaki Ümmet Oğuz, görme bozukluğunu rağman Kuran-ı Kerim'i öğrenmeyi başararak 2 defa hatim indirdi.

  • 602
Görme Bozukluğuna Rağmen İki Defa Hatim Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

GÖRME BOZUKLUĞUNA RAĞMEN KURAN-I KERİM’İ İKİ DEFA HATİM ETTİ
- BİR GÖZÜ HİÇ GÖRMEYEN, BİR GÖZÜ İSE 18 DERECE MİYOP OLAN ADAM KURAN-I KERİM’İ ÖĞRENMEYİ BAŞARDI

Afyonkarahisar’da sol gözü hiç görmeyen, sağ gözü ise 18 derece miyop olan 62 yaşındaki Ümmet Oğuz, görme bozukluğunu rağman Kuran-ı Kerim’i öğrenmeyi başararak 2 defa hatim indirdi.
Afyonkarahisar merkeze bağlı Harbiş semtinde bulunan Mevlana Camii'nde yetişkinlere açılan kursa katılarak Kuran-ı Kerim öğrenmeyi başaran ve herkese örnek olan Ümmet Oğuz, görme bozukluğuna rağmen indirdiği 2 hatmin ardından şimdide Kuran-ı Kerim’i Türkçe meali ile okuyor. Kuran-ı Kerim öğrenme öyküsünü de anlatan Ümmet Oğuz, her şeyin arkadaşının kendisini cami tarafından verilen Kur'an Kursuna çağırması ile başladığını kaydetti. Önce kendisinin bu teklifi reddettiğini daha sonra cami hocalarının da kendisini davet etmesi ile kursa başladığını anlatan Oğuz, şöyle konuştu: “Camide namaz kılarken eskiden tanıdığım bir arkadaşım Kuran biliyor musun? Diye sordu. Bende bilmiyorum dedim. Daha sonra arkadaşım ‘burada Kuran Kursu açılıyor, sende gel’ dedi. Bende gelemem, çünkü benim gözlerim ileri derecede miyop, sol gözüm 0 yani hiç hiç görmüyor, doktorlar numara vermiyor. Sağ gözüm ise 18 derece miyop dedi. Ben oraya gelirsem okuyamam arkadaşlar arasında utanırım, gücüme gider dedim. Bir gün bu camimizin hocası Hüseyin Erol hocamız bir vaazında arkadaşlar burada 40-50 kişinin içerisinde utanmak, öbür dünyada milyarlarca kişinin içerisinde utanmaktan iyidir dedi. Bana sen gel biz seninle özel ilgileniriz deyince ben de gelmeye karar verdim. Kasım ayının 12’sinde Kur'an Kursu başladı. İlk önceleri Elif, Be harfleri vardır Kuran-ı Kerim harfleri onları öğrendik ve kolay geldi. Fakat ilerleyen derslerde bu harflerin başta ortada ve sonunda şekilleri vardır. Bu şekilleri görünce dedim bu iş olmaz. Biraz gayret etmekle de baktım ki iyi gidiyor ve böylelikle Kuran'ı öğrendim.”
HERKESİN BİR AN ÖNCE BU İŞİ BAŞLAMASINI TAVSİYE EDERİM
13 yaşından beridir gözlük taktığını ve Şeker Fabrikasına düzenlenen sınav ile engelli kontenjanından girerek, 2007 yılında emekli olduğunu söyleyen Ümmet Oğuz, daha önce Kuran-ı Kerim’i öğrenmek için hiç çabasının olmadığını söyledi. 2 defa Kuran-ı Kerim’i hatim ettiğini ve şimdide okumayan başladığı mealli Kuran-ı Kerim’in 112. Sayfasında olduğunu söyleyen Oğuz, “Kursta Kuran-ı rahat okuyorum evde ise masamın üzerine iki yastık koyup gözlüğümü çıkarıp okuyorum. Harfleri karıştırmıyorum okurken zorluk çekmiyorum fakat gözlerim yaşarıyor ve dinlenmek ihtiyacı hissediyorum” dedi. Kendisinin bu kadar zor şartlara rağmen Kuran-ı Kerim’i okumayı başardığını, bunun örnek teşkil etmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Oğuz, “Ben bu işi yaptıysam eli ayağı tutan, gözü gören ve vakti olan herkesin bir an önce bu işi başlamasını tavsiye ederim” diye konuştu.
TÜYLERİMİZ DİKEN DİKEN OLMUŞTU
Ümmet Oğuz’un Kuran-ı Kerim’i öğrenmesinde büyük pay sahibi olan Mevlana Camii hocası Hüseyin Erol ise şöyle konuştu: “Bizim kursumuz her yıl kapandığı zaman cemaate vaazdan duyuru yaparak kursun ne zaman başlayacağını söylüyorduk. Bir gün yine Ümmet amca yanımıza gelerek hocam ben Kuran öğrenebilir miyim dedi. Biz de ona sizin göz rahatsızlığınız Kuran-ı Kerim’i öğrenmeye engel değildir. Allah'ın izni ile öğrenebilirsiniz dedik. Daha yeni bir ay önce bir misafirimiz gelmişti. Kursumuzda o kişi ile sohbet ederken Ümmet Amca da vardı ve ben başımızdan geçen bu olayı anlatınca Ümmet amca hocam o adam bendim dedi. Peki Ümmet amca aklımıza bir soru geldi. Ben bu derece gözlüklerinin yüksek olduğunu bilmiyordum. Hocam benim Sol gözüm 0 hiç görmüyor, doktorlar numara vermiyor. Sağ gözüm ise 18 derece deyince tüylerimiz diken diken olmuştu. Bu tabi Cenab-ı Allah’ın hikmeti ,Ümmet ağabeyimizin gayreti, azmi bizi çok duygulandırdı.”