banner179

KGC, olağan genel kurulunu yaptı

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı Cumartesi günü yapıldı.

GÜNDEM 13.05.2019, 15:19 13.05.2019, 15:45
154
KGC, olağan genel kurulunu yaptı
banner105

Tek liste halinde gerçekleştirilen genel kurulda Açıksöz Yazı İşleri Müdürü Mustafa Balcı, mevcut başkan Erkan Yılmaz’dan bayrağı devralarak Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildi.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Toplantı Salonu’nda gerçekleşen genel kurula cemiyet üyeleri katıldı. Divan Başkanlığını Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar’ın üstlendiği genel kurulda; Murat Köse, Yılmaz Acar Davut ve Fatma Bölükbaş katip üye olarak görev aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan genel kurulda faaliyet, denetim ve bütçe raporları ayrı ayrı okunarak ibra edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yapılan oylama sonucunda Yönetim Kurulu; Mustafa Balcı, Mustafa Erkan Yılmaz, Ceyhun Hüseyinoğlu, Erhan Veren, Sabahattin Büyükoral, Cengiz Muhziroğlu, Tuğçe Yerdelen, Emrah Palabıyıkoğlu, Feray Yanık, Dilek İğdirli, Mehmet Tuğcu, Mehmet Ünsal ve Semih Yüksel’den oluştu.

Genel Kurul sonrasında bir teşekkür konuşması yapan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak tüm Cemiyet üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

"20 yıl önce mesleğe cemiyette başladım"

1997 yılında Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nde başladığı gazetecilik hayatına bundan böyle Açıksöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevinin yanı sıra Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinin de eklendiğini ifade eden Başkan Balcı, “Gazetecilik hayatımdaki 20 yıllık süreçte iyi günlerde gördük, kötü günlerde gördük. Mesleğimizin şu günlerde zor günler içerisinden geçtiğini biliyorum. Bu sorunların el birliği ile üstesinden gelineceğini biliyorum. Bazı arkadaşlarımızın Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nden beklentilerinin olduğunu biliyorum. Şundan emin olun ki bugüne kadar görev yapan tüm cemiyet başkanları bu sorunların üstesinden gelebilmek için çalıştı. Son dönemde; Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz kardeşimin ve yönetim kurulunun bu sorunların üstesinden gelebilmek için verdiği mücadelenin de canlı tanığıyım” diyerek gazetecilik mesleğinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

"Sesleri olmaya devam edeceğiz"

“Her ne kadar Kastamonulu hemşehrilerimiz gazetelerine ses olmuyor, destek çıkmıyor olsa da biz; hemşehrilerimizin sorunlarını sayfalarımıza taşımaya, sesleri olmaya devam edeceğiz” diyen Balcı, şöyle devam etti: “Bizler genelde memleketimizin sorunlarını yazıp çizdiğimizden kendi sorunlarımıza çok fazla eğilemediğimizin farkındayız. Öncelikli amacımız ortak paydalarda buluşarak sorunlarımıza çözüm yolları bulmak olacak. Çünkü bizler el ele verdiğimizde aşamayacağımız hiçbir engelin olmadığını biliyoruz. Bunun içinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bugüne kadar yaptıklarımızın dışında yapmayı arzuladığımız işler elbette ki var. Hayata geçirmeyi düşündüğümüz projelerin dışında sizlerin istek ve taleplerini de karşılamaya çalışacağız. Alacağımız kararlarda sizlerden destek isteyeceğiz. Yani hep birlikte ‘Ortak Akıl’ olacağız."

"Mesleğimizin geleceği için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz"

"Şu zor süreçte aldığımız sorumluluğumuzun da bilincindeyiz. Önümüzdeki 3 yıl boyunca Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda alınacak her kararda Kastamonumuzun sesi ve takipçisi olacağımızın sözünü şahsım ve yönetim kurulum adına vermek istiyorum. Kastamonu’nun menfaatleri doğrultusunda görev yapacağımızdan, Kastamonu yararına alınacak olan her kararda, yine yanlış ve haksız her türlü karara karşı ise sonuna kadar mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak mesleğimizin geleceği için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Gazeteciliğin gelenekleriyle, etik değerlerini korumak ve herkesin gerçekleri öğrenme hakkını savunmak amacıyla yola çıktığımızın bilinmesini istiyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada üyelerimizin, gazetelerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gördüklerimizi, düşündüklerimizi ve bildiklerimizi yazmaya devam edeceğiz."

"Anadolu basını artık çöküşün eşiğine gelmiştir"

"Yerel basın ya da diğer adıyla Anadolu basını, günümüzde demokratik sürecin etkin bir parçası olmasına rağmen, ekonomik açıdan ayakta kalmanın da mücadelesini veriyor. Basın; Yasama, yürütme ve yargının ardından 4. güç olarak adlandırılsa da Anadolu Basını artık çöküşün eşiğine gelmiştir ve devlet büyüklerimizin acil desteğini beklemektedir. Yerel gazetecilik geleneğinin etkili olduğu birkaç il dışında resmî ilan desteği almadan yayınlarına devam edebilecek gazete sayısı yok denecek kadar azdır. Yerel basın, ekonomik sorunların yanı sıra yetişmiş eleman, teknik altyapı, istihdam ve etik değerler gibi sorunlarla da karşı karşıyadır."

"Kamuoyu denetimlerimizi tarafsız olarak sürdürmeye devam edeceğiz"

"Demokratik toplumlarda basın, haber vermenin yanı sıra denetleme ve kamuoyu oluşturma gibi işlevlere de sahip. Bir başka deyişle özgür basın, günümüz demokrasilerinin vazgeçilmez kurumlarındandır. Bizde Kastamonu yerel basını olarak haber verirken, kamuoyu denetimlerimizi tarafsız olarak sürdürmeye devam edeceğiz."

"Gazetelerinize sahip çıkın"

"Kısaca kamuoyuna buradan bir mesaj vermem gerekirse; Yerel basın aslında bir şehir için ekmek ve aş gibidir. Bir ilde basın, toplumun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dilidir. Yerel basın olmalıdır, yerel basın yerelin sesi olmaya devam etmelidir. Bunun içinde destek beklemektedir. Yerel basın olmazsa sesiniz kısık çıkacak, söylenenlere sağır, cevap verilecek olan konulara ise dilsiz olunacaktır. Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti ailesi olarak buradan sesleniyoruz; "Gazetelerinize sahip çıkın ki; sesiniz ve kulağınız olmaya devam edebilelim.' ”

Yılmaz; "11 Mayıs 2017’de bu binaya tabelamızı astık"

Olağan Genel Kurulda yeniden aday olmayarak iki dönemin ardından cemiyet başkanlığını Mustafa Balcı’ya devreden Erkan Yılmaz’da yaptığı konuşmada, yerel basının sorunlarına ve artan maliyetlere dikkat çekti.

Yılmaz, “Yönetim Kurulu faaliyetlerimiz hepinizin gözleri önünde gerçekleşti. Geçen süreçte eğitim çalışmasından panele, il içi ve il dışı gezilerden her yıl aksatmadan yayınlanan Bayram Gazetemize, iftar ve piknik organizasyonlarından ilçe gezilerine, mesleki buluşmalara kadar daha sayamadığım birçok faaliyeti hayata geçirdik. Bunların belki de en değerlisi ve önemlisi her geçen yıl biraz daha iyi anlaşılacağına inandığım Cemiyet binamız ve alt katta oluşturduğumuz basın müzesidir. Arkadaşlar 11 Mayıs 2017’de bu binaya tabelamızı astık. Tüm meslektaşlarımdan beklentim, özellikle basın müzesine daha fazla katkınız ve bu güzel binayı daha aktif kullanmanızdır. Şüphesiz buna dönük faaliyetlerin de yeni dönem de olacağına inanıyorum” dedi.

"Denetimden uzak"

“Yazılı basın açısından tehdit olarak görülen internet haberciliği, bir yasası olmamasından kaynaklı denetimden uzak yayın hayatını sürdürmektedir” diyen Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu durum hem yazılı basın, hem de internet haberciliğini hakkıyla yerine getirenler açısından büyük bir sorun teşkil etmektedir. Dijital ortamda yayıncılık ve yazılı basına etkisi konusunda bakış açım şudur;  Burada tartışmanın özü; bu mesleğin görsel, işitsel, yazılı veya dijital ortamda yapılıyor olması değildir. Bu işin kabuğudur. Bizim yaptığımız iş gazeteciliktir, kamu yararını gerektiren bir iştir, sorgulamayı gerektiren bir iştir, özünde muhalif olmayı gerektiren bir iştir. Ama bugün biz kirpi mesafesini koruyamayan, hayatiyet alanlarımıza siyasetin, hayatiyet alanlarımıza ticaretin ve mahalli idarelerin müdahale ettiği bir sektör haline geldik. Diğer taraftan yazdıklarından değil, yazmadıklarından para kazananların gününü gün ettiği bir meslek haline geldik. Bizim asıl bu problemi çözmemiz lazım. Bu problemi çözemezsek ister yazılı ortam da yapalım, ister dijital ortam da yapalım gideceğimiz bir yer yoktur. Biz eskiden şehirlerimizin haklarını savunurduk. Kastamonu’nun tünelini, evet Ilgaz’ı biz deldik arkadaşlar. Evet makineler deldi, fakat Kastamonu basınının gayretleriyle oldu. Ilgaz Tüneli, Kastamonulu basın mensuplarının ısrarlı takip ve yayınları sonucu hayata geçmiştir. Gazetelerimizin sadece Müze’de görüldüğü döneme inşallah ömrüm yetmez."

"Gazetelere bir şey olmayacaktır"

"Radyolar başladığında gazeteler biter dendi olmadı, televizyonlar çıktığında gazeteler biter dendiğinde bitmedi, şu anda karşımıza internet haberciliği çıktı yine gazetelere bir şey olmayacaktır, inancım bu yöndedir. İnternet haberciliği ve gazeteciliğe olan güven kaybından kaynaklı traj sıkıntısı da bir başka sorundur. Mesleğimiz de önceliğimiz meslek ahlakı ve güvenli haber olmalıdır. Evet, azalırız, yıpranırız, hırpalanırız ancak yazılı basın devam edecektir, buna inanıyorum."

"Ağır şartlar altında yayın hayatımızı sürdürüyoruz"

"Özellikle gazetelerimiz günümüzde çok ağır şartlarda yayın hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Asgari ücretli bir fikir işçisinin işverene olan maliyeti, gazete baskı kalıbının maliyeti, gazete baskı boyasının maliyetinde yüzde 50’lere varan artış görülmüştür. Kağıt fiyatlarındaki artış ise yüzde 140’a ulaşmıştır. Bunun karşılığında gelirler de ciddi oranda düşüş vardır. Şüphesiz bu durum karşısında gazetelerimiz ekonomik açıdan çok zayıflamış, bu da çalışanları etkilemiştir."

"Mesleğimiz hakikaten zor bir meslek"

“Bizim bu mesleğimiz hakikaten zor bir meslektir. Öyle herkesin soyunmaması gereken bir meslektir. Baba yiğitlik ister, düz durmayanların, yalpayanların, menfaati için mesleğini satanların bu meslekte kesinlikle yeri yoktur, hatta bu ülkede de yeri olmaması gerekir ve bu mesleği gerçek anlamda yapanların da korkmaması gerekir.”

Tuğçe YERDELEN

Yorumlar (0)
banner179
banner305
parçalı bulutlu
banner315
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
banner306
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:15
Güneş 05:09
Öğle 12:47
İkindi 16:46
Akşam 20:15
Yatsı 22:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
EMLAK FİYATLARI