"Üretimdeki mücadelemizi kadınlarımız ile kazanacağız"

10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 99’uncu yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 10 Aralık Kastamonu Kadın Platformu üyeleri Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı ziyaret etti.

"Üretimdeki mücadelemizi kadınlarımız ile kazanacağız"
banner299

10 Aralık Kastamonu Kadın Platformu Başkanı Ayten Kızıltan yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a desteklerinden ve ilgisinden ötürü Kadın Platformu yönetim kurulu ve üyeleri adına teşekkür etti. Kızıltan, yapılan her organizasyonda belediyenin öncü rol oynadığını da söyledi.

“KASTAMONU KADINI TÜM DÜNYAYA ÖRNEKTİR”

Yaklaşık 300 kadının ziyaret ettiği Belediye Başkanı Tahsin Babaş yaptığı konuşmada ‘Kastamonu kadını Türk Kadını’nın şeref ve haysiyetinin asla yere düşmeyeceğinin bir nişanesidir. Kastamonu kadının vatan sevgisi, bayrak sevgisi, cesareti, feraseti ve değerlerine bağlılığı tüm dünyaya örnek olmuştur, bundan sonrada olacaktır’ dedi.

Tarihin her safhasında kadınıyla var olmuş bir milletin üretimde de kadınıyla var olacağı vurgusunu yapan Başkan Babaş, ev hanımlarına girişimcilik ruhunu aşılamak, yöresel ürün üretimini desteklemek, kooperatifleşme ile dünyaya ürün pazarlamak, ev ve il ekonomisine katkı sağlamak adına Kastamonu Belediyesi’nin kurucu ortağı olduğu Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifi’ne tüm hanımların üye olmasını istedi.

“DEĞERLERİMİZ KADINLARIMIZIN ELLERİNDE ZİRVEYE ÇIKACAKTIR”

2019 yılına Sarı Konak Girişimci Kadınlar Derneği’nin damga vuracağına inandığının altını çizen Başkan Babaş, “Bu proje ilimizin yöresel ürün üretimindeki en önemli projedir. Bizlerin üzerinde en fazla duyduğu projedir. Kadınlara daima değer veriyoruz ve inanıyoruz. Kastamonu’nun değerlerinin girişimci kadınlarımızın ellerinde zirveye çıkacağından eminiz.

Kıymetli ziyaretçilerimiz, İstiklal Savaşı’nda cepheye gönderilen yiyecek, giyecek, cephane ve silah naklinde görev yapan Kastamonu kadınının ortaya koyduğu destansı fedakârlık, Kastamonulu Şehit Şerife Bacı’nın, Gazi Halime Çavuş’un şahsında sembolleşen vatan sevgisi ve hür olma iradesi, bugün önümüzü aydınlatan birer meşaledir.

Öyledir ki bugün Kastamonumuzun üretim hareketini, üretimdeki mücadelesini kadınıyla kazanacağı bilinciyle Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifimizi kurduk. Gerekli finans için Mikro Kredi desteği sağlamaktayız. Bu doğrultuda üretimdeki yerli ve milli mücadelemizi kadınlarımızın önderliğinde kazanacağız” diye konuştu.

Sözleri sık sık alkışlarla kesilen Başkan Babaş, bugün gördüğü manzara karşısında çok duygulandığının da altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti:

“HEP BİRLİKTE BÜYÜK İŞLER BAŞARACAĞIZ"

Bizler Kastamonumuzu Dünya kenti yapmak için bir hedefler belirledik. Bu hedefin en önemlisi UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi girebilmektir. Yine UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hedefi bizim olmazsa olmazımızdır. Bugün görüyorum ki Kastamonu kadını tüm gücüyle bu hedeflere yürümeye hazır. Sizlere şükranlarımı sunuyorum.  Bu enerji ve sinerji ile büyük işler başaracağız. Tüm değerlerimizi Dünyaya sunacak ve pazarlayacağız.

"TÜRKİYE’NİN GASTRONOMİ GELİRİ 5 MİLYAR DOLAR BUNDAN NEDEN PAY ALAMAYALIM?"

Kastamonumuz Gastronomi’de çok iddialı bir konuma gelecek. Bugün dünyadaki lokantalar zincirlerine Kastamonumuzun yöresel ürünleriyle, kadınlarının üreteceği ürünlerle adeta kafa tutacağız. Türkiye’nin bugün gastronomi alanındaki geliri 5 milyar dolar. Yine dünya kültür turizmine hızla yöneliyor. Neden Kastamonu bu pastadan pay almasın. Alacak hem de en iyi payı alacak.

Bunun için Gastronomi Han projemizi hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun için Kadınlar Kooperatifimizi kurarak büyük bir birliktelik yakalamak istiyoruz.

Kastamonumuzun  zengin mutfağını nasıl, Almanya ITB fuarında, ülkemizin büyük havalimanları ve alışveriş merkezlerinde, İstanbul Dünya Turizm ve Konferansı’nda yine 12. İzmir Travel Turkey Fuarı’nda tanıttıysak ve mutfağımız yoğun ilgi gördüyse bunu başaracak gücümüz var demektir. Bu hedef doğrultusunda İstanbul ve Ankara’da belirli satış noktaları kuracağız. Yine önümüzdeki hedefler doğrultusunda belki de Avrupa’da belirli noktalar kurarız. Dünya artık yöresel ürüne, tarihi ve kültürüne dönüyor.

"ECDADIMIZA LAYIK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

O ecdada layık olmak için çalışacağız ve ülkemizin istiklalini güçlendirmek, istikbalini daha da aydınlatmak için onların izinden geleceğe yürüyeceğiz. Bu vesileyle kahraman kadınlarımıza minnetle yad ediyor, şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 99’uncu yılını kutluyorum.”

Ziyaret ikramlar ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266