Hamzaoğlu, Daday İlçesini Ziyaret Etti

MHP Kastamonu Milletvekili Hayati Hamzaoğlu, AK Parti döneminde Kastamonu'ya yatırımların adeta durduğunu iddia etti.

  • 286
Hamzaoğlu, Daday İlçesini Ziyaret Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Hayati Hamzaoğlu, 7 Haziran Genel Seçimleri kapsamında Daday ilçesini ziyaret ederek, partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Mitingde AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen’in kendisi hakkında söylediği sözlere cevap veren Hayati Hamzaoğlu, “Madem, biz konuşuyoruz siz yapıyorsunuz da, askerlik şubesi, adliye, Ballıdağ Hastanesi ve pancar bölge şefliği neden kapatıldı? Çünkü sizden önceki iktidarlar bunları yapmıştı. Rakamlar ortada. Devlet Planlama Teşkilatının internet sitesindeki verilerine açın bakın. Ellerine bir sahte kitapçık almışlar, ‘5.6 milyon TL’lik yatırım yaptık’ diyorlar. Halbuki Devlet Planlama Teşkilatının sitesinde yatırım rakamı ortada. 1 milyar 188 milyon 323 lira. Kamu yatırımlarında Kastamonu 2007 yılında 26. sıradaydı. Şimdi kaçıncı sırada? Tam 64. sırada. Bu güzelim Kastamonu’ya reva mı? AK Parti döneminde bırakın yatırım yapmayı, yatırımlar resmen durdu” dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği mitingde yatırım maliyeti 474 milyon 700 bin TL olan ve Ilgaz Tünelini de kapsayan Kastamonu-Çankırı karayolu projesinde de değinen Hayati Hamzaoğlu, “Bu güne kadar otoyol projesi için 159 milyon TL harcanmış. 2015 yılında ayrılan ödenek ise 10 milyon TL. Bitirilme tarihini de 2018’e ertelediler. Anlayacağınız, Kastamonu, kamu yatırımlarında hızla geriye gidiyor. Hacettepe Kastamonu Tıp Fakültesi için 2015 yılında toplam 2 bin TL ödenek ayrıldı. Devlet Hastanesi için ise 2 bin 500 lira para ayırdılar. Kamunun parasıyla alınan arabalara ‘çerez parası’ diyorlar, burada tıp fakültesi açmak, hastane açmak için yıllık 2 bin-2 bin 500 TL para ayırıyorlar. Milletle dalga geçiyor bunlar” diye konuştu.

“HANİ, KIRIK BARAJI NEREDE?”

AK Parti iktidarının sürekli yapmadığı yatırımlarla övündüğüne dikkat çeken Hayati Hamzaoğlu, “Hani sürekli barajlardan bahsediyorlar. Nerede? Devrekani Barajını bitiremediler. 2011’de güya bitiyordu, 2016’ya uzattılar. Ayırdıkları ödeneklerle de bitirmelerine imkan yok. Bu yıl Obrucak Barajı için ayrılan ödenek, 7 milyon TL. Her yıl ayrılan bu ödeneklerle bu baraj ancak, 38 yıl sonra bitecek. Arap saçına dönen Kınık Barajı için ise, 2015 kamu yatırım programına almadılar” şeklinde konuştu.

“VİCDANINIZ, SIZLAMIYOR MU?”

Kastamonu’nun yatırım maliyetlerini ve projelere ayrılan rakamları da açıklayan Hayati Hamzaoğlu, şöyle konuştu: “Kızlaryolu Barajının yenileme çalışmalarına bu yıl ödenek ayırmadılar. Andıraz Barajının toplam maliyeti 515 milyon 261 bin lira iken, bu yıl ayrılan ödenek 4 milyon. Araç Barajı’nın toplam maliyeti 153 milyon, ayrılan ödenek, 100 bin. İnebolu-Evrenye Balıkçı Barınağı onarım maliyeti 12 milyon, bu yıl ayrılan ödenek 1 milyon. Hastane onarım ve ek inşaatları için ayrılan ödenekler 1000’er lira. Ve en önemlisi İçme Suyu Projesi. İçme Suyu Projesinin toplam maliyeti, 93 milyon 840 bin lira iken, bu yıl ayrılan ödenek hepi topu 100 bin. Bu mudur çalışmak? Bu mudur hizmet getirmek? Kaçak saray için 1 milyar 370 bin lira harcayacaksınız, benim Kastamonu’na toplam bütçeden 127 milyon ödenek aktaracaksınız. Bırakın Milletvekili olmayı, insan olarak vicdanınız sızlamıyor mu?”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)