Hüsnü Açıksöz İçin Panel Yapılacak

Kastamonu basın tarihinin duayen gazetecilerinden Hüsnü Açıksöz adına düzenlenen panel, 24 Ekim Cumartesi günü Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

  • 517
Hüsnü Açıksöz İçin Panel Yapılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ve saat 13.30’da başlayacak panele Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan’ın da katılmaları bekleniyor.

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar’ın oturum başkanlığını yapacağı panelde, konuşmacı olarak Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz (Açıksöz Gazetesi'nde Yazı Yazan Önemli Şahsiyetler), Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu (Hüsnü Açıksöz'ün Yazılarında Vatan ve Millet Kavramı), Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Eski (Hüsnü Açıksöz'ün Gazeteciliği), Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ercan Çelebi (Kastamonu Basın Hayatına Genel Bir Bakış) ve Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Onur Hasdedeoğlu (Hüsnü Açıksöz'ün Yazılarında Kullandığı Dil ve Üslup) yer alacaklar.


“HÜSNÜ AÇIKSÖZ’Ü YENİ NESİLLERE AKTARMAK ÖNEMLİ”
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, Hüsnü Açıksöz’ün milli mücadeleye ve Cumhuriyete harç koyan büyük bir insan olduğunu hatırlattı.
Tarihi şahsiyetlerin sadece isminin anılması değil, onların yaşantılarının ve ortaya koydukları değerlerin yeni nesillere aktarılmasının da önemli olduğunu kaydeden Erkan Yılmaz, daha önceden 2015 yılını Hüsnü Açıksöz Yılı ilan ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bilineceği üzere; Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak bizler 2015 yılını Hüsnü Açıksöz yılı ilan ediyoruz demiştik. Bu kapsamda ilk olarak büyük üstadın isminin bir yere verilmesi noktasında harekete geçtik. Kastamonu Belediye Başkanlığına sunduğumuz dilekçe doğrultusunda, Hüsnü Açıksöz'ün ismi Kuyudibi girişindeki meydana verildi. Buradan bir kez daha Sayın Belediye Başkanı ve Meclisin çok değerli üyelerine Kastamonu basını adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. İkinci olarak; Hüsnü Açıksöz'ün mezarını ziyaret etmek ve bir demet çiçek koyup, Fatiha okumayı arzu etmiştik. 27 Ağustos 2015 tarihinde de bu görevimizi yerine getirdik. Üçüncü olarak da; Hüsnü Açıksöz paneli düzenleyip, büyük üstadı gelecek nesillere aktarmayı istemiştik. İnşallah bu programı da 24 Ekim Cumartesi günü yapacağız. Kastamonuluları ve meslektaşlarımı, Hüsnü Açıksöz paneline davet ediyorum”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)