'İktidar, kadın ile erkeği tam eşit görmüyor'

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Baltacı; "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yüzlerce yıllık bir mücadelenin adı ve kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliğe karşı haykırışlarının bir simgesidir.

Türkiye’de kadın ile erkeği tam eşit görmeyen bir iktidar döneminde; kadın haklarının her alanda gerilemesi, kadının yaşam hakkının ihlal edilmesi, kadın cinayetlerinin artarak devam etmesi tesadüf değildir.

AKP iktidarında eşitliğe dayalı yapı bozulurken, Cumhuriyet’in kurucu değerleri aşındırılmakta ve kadına yönelik şiddetin toplumsal hayatın rutini haline geldiği yeni bir Türkiye inşa edilmektedir. Türkiye’de halen milyonlarca kadın şiddete maruz kalmakta, açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmektedir. Kadınlar halen toplum içinde var olma mücadelesi vermekte, dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit yurttaşlar olabilmek için büyük bedeller ödemektedir.

Her gün onlarca kadın sokakta, ailede şiddete maruz kalmakta ve kadın cinayetleri ise vicdanlarımızın kara lekesi, ülkemizin yüz karası olarak karşımızda durmaktadır. Unutmamalıdır ki, kadın cinayetleri politiktir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler özgür kadınların, özgür toplumlar yaratacağına olan inançla kadınların mücadelesine her dönemde omuz verdik ve onların bu mücadelesinin sesi olmaya, sözü olmaya gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir' sözünden hareketle geleceğimizin teminatı gençlerimizi kadınlarımızın yetiştirdiğinin farkında olarak onlar hak ettikleri değeri kazanana dek mücadele etmeye devam edeceğimizi belirtmek isterim. Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarım."

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Bayram inkaya | 08 Mart 2021 22:25

    Siz bunları söyleyip yazacak son partisiniz siz önce geçmişteki genel başkanınızın otel odalarında yaptıklarına partiniz içinde dönen taciz utancını temizleyin siz 1995 li yıllarda bu toplumun başı kapalı kadınlarının başörtüsüne el uzatıp bir bayanı inancı gereği meclisten kovma utancını temizleyin ordu evine yemin törenine kurumlara alınmayan müsamerelere çıkarılmayan kızların haklarını gaspeden kişileri alkışlayıp tebrik etmeyi temizleyin siz önce bu ülkenin kadınlarını dinci irticacı türbanlı medeni diye ayırma utancını temizleyin siz 2002 den buyana başı açık başı kapalı ayrımı gördünüzmü siz sınıflama gördünüzmü ama biz gördük imam hatipli dinci veya şeratçı göbeğini kaşıyan adam ak partiye oy verenler cahil gibi ayrımları sizde gördük ayrıca koskoca millet vekilisin siz türkiyedeki bu adi suçların sorumlusu ak parti iktidarı diyerek ne kadar rezil bir yakıştırma ve iftira attığının farkındamısın ayıp siyasi amaç uğruna böyle şeyler yakışıyormu sana edep edep

BUNLARA DA BAKIN