İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

Kastamonu İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Mesut Yıldırım başkanlığında İl Genel Meclisi salonunda gerçekleştirildi.

  • 813
İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Toplantıda konuşan Vali Yıldırım, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Kastamonu’da yürütülen projeleri ve bu projelerin gerçekleşme oranlarını gördüklerini söyledi. Kastamonu’da gerçekleştirilen yatırımlardaki var olan sorunları çözmeyi hedeflediklerini ifade eden Vali Yıldırım, "Bu sayede yatırımlarımıza hız kazandırarak yıl sonu hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Yatırımcı kuruluşlarımızın yatırımlarına 2016 yılının ikinci dönemi itibariyle baktığımız zaman Kastamonu’muzda 697 adet proje bulunuyor. Bu projelerin toplam tutarı 4 milyar 410 milyon 21 bin lira tutuyor. Bu projelere bakıldığı zaman 2016 yılının Haziran ayının sonuna kadar yapılan harcamaların 155 milyon 459 bin lira tutarındadır. Bazı projelerimiz, önceki yıllardan günümüze kadar geldiği için önceki dönem harcamaları ise, 1 milyar 173 milyon liradır" dedi.

Sektörel anlamda yatırımlara değinen Vali Yıldırım, "Tarım sektöründe 243 adet projemize karşılık yatırım tutarı 130 milyon TL, enerji sektöründe 63 adet projeye karşılık yatırım tutarı 74 milyon TL, ulaştırma sektöründe 29 adet projemize karşılık 2 milyar 337 milyon 596 bin TL, eğitim sektöründe 79 adet projemize karşılık yatırım tutarı 306 milyon 153 bin TL, sağlık sektöründe 10 adet projemize karşılık yatırım tutarı 187 milyon 181 bin TL, turizm sektöründe devam eden 18 adet projemize karşılık yatırım tutarı 32 milyon 816 bin TL, madencilik sektöründe bir adet projemize karşılık yatırım tutarı 3 milyon 522 bin TL, diğer kamu hizmet sektörlerine baktığımız ise 254 adet projenin toplam tutarı 338 milyon 561 bin TL’dir” diye konuştu.

Yapımı devam eden bu projelerin belirlenin süre içerisinde tamamlanmasını beklediklerini söyleyen Vali Yıldırım, “İnşallah yapımı devam eden bu projelerimiz, kısa sürede tamamlanıp ilimize, vatandaşımıza ve ülkemize hizmet vermeye başlar. Temennimiz budur. Bu çalışmaları yürüten, destek veren, takip eden kurum ve kuruluşlarımızla, arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’dan itibaren yaşanan süreci de değerlendiren Vali Yıldırım, “Gerçekten Türk milleti tarihinde tanıklık ettiği en büyük ihaneti Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bertaraf etmesini bilmiştir. Halkımızın iradesine uzanan bu hain ve kanlı eller kırılmıştır. Ancak kurumlarımızın içerisine sızmış ve yer almış olan bu hainleri tahliye edilme süreci başlamış, bundan sonrada devam edecektir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 15 Temmuz gecesinden itibaren hiç ara vermeden iradesine sahip çıkan her gece sabahın erken saatlerine kadar meydanları dolduran Kastamonu halkının iradesine sahip çıkması her şeyin üzerindedir. Bu sürecin yürütülmesinden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Yıldırım, projelerin tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu halkının hak ettiği yatırımlarla ve projelerle buluşturulmasının hazzını hep birlikte yaşamak istediğini söyledi.