Ilgaz Dağı tesisleri kapanmıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Ilgaz Dağı Milli Parkında tesislerin veya pistin kapanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

  • 907
Ilgaz Dağı tesisleri kapanmıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bazı yayın organlarında Ilgaz Dağı Milli Parkında bulunan tesislerin ve pistin heyelan dolayısıyla kapatıldığına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, “Ilgaz Dağı Milli Parkı Müdürlüğünde Şube Müdürü arkadaşlarımızla bir toplantı tertip ettik. Kar çok güzel yağıyor. Ilgaz Dağı şu anda sezona hazır gibi görünüyor. Bu arada bir haber konusu olmuş, arkadaşlar bizlere gösterdi. Ilgaz Dağında tehlike olduğuna dair bazı söylentiler var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu tehlikeden dolayı pistlerin ve tesislerin boşaltılması yönünde talimat verdiği yönünde medyada bir takım haberler çıkmış. Böyle bir haberi bizde yeni öğrendik. Nereden nasıl bir şekilde böyle haber çıktı bilmiyoruz. Anlamış değilim. Bize buranın tehlikeli olduğuna dair hiçbir şekilde bilgi veya belge ulaşmamıştır. Haberde anlatıldığı gibi bir tehlikeden bilgimiz yoktur. Sezona da şu anda gördüğümüz kadarıyla bütün tesisler hazır gibi. Bu sezonun tüm vatandaşlarımız için güzel bir sezon olacağını düşünüyoruz. Kayak için gayet uygun, karda güzel yağmış. Yakın bir zamanda bütün tesislerimiz hazır bir şekilde sezonun açılmasını bekleyecek. Bu konuda başka da bir bilgimiz yoktur” dedi.

“Ilgaz Dağı Milli Parkında, 15 Aralık’ta kayak sezonunu açacağız”

Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağı Tesisleri Müdürü Can Erdem ise, kar yağışının devam ettiğini ve bir aksilik olmazsa 15 Aralık’ta kayak sezonunu açacaklarını ifade ederek, “Şu anda kar yağışı devam ediyor. Kayak sezonu için şu an hiçbir engel yok. Kar seviyesi belirli bir seviyeye ulaştığında İnşallah sezonumuzu açacağız. Bugün çıkan haberle ilgili şu anda bize gelen herhangi bir şey yok. Sıkıntılı bir durumumuz yok. Bütün misafirlerimizi bu sezon, kış sezonunda Ilgaz Dağına bekliyoruz. Yılbaşı için bütün otellerin rezervasyonlarında yüzde 100 doluluğa ulaşıldı. Geçtiğimiz yıl, teleferiğe binen kişi 150 bin civarındadır” şeklinde konuştu.

“Ilgaz Dağı Milli Parkını çok beğendik”

Mardin’den Kastamonu’nun Ilgaz Dağına kayak yapmak için gelen Zehra Yücel de, “Biz bu tesise geldik. Daha öncesinden broşürlerden incelediğimiz kadarıyla az bir bilgimiz vardı ama çok fazla bilgimiz yoktu. Buraya geldik çok memnun kaldık. İlk başta biraz tereddütle geldik buraya, kar yok dediler. O yüzden bir endişemiz vardı özellikle çocuklarımız için. Ama geldik gördük ki çok güzel lapa lapa kar yağıyor. Tesisi çok beğendik. Ortamı çok beğendik. Artı kayak pistini çok beğendik. Çok hoşumuza gitti. Bizim için hiçbir sıkıntı yok. Biz, oldukça memnun kaldık. Belki çocuğumuzun okulundan dolayı tatilimizi uzatamayacağız ama bilmiş olsaydık sezona kadar tatilimizi uzatırdık” ifadelerini kullandı.

"Herhangi bir tehlike durumu oluşmadı"

Kızakla ailesiyle birlikte hoşça vakit geçirdiklerini söyleyen Yücel, şunları söyledi: “Şu anda kar bastırmamış olduğundan dolayı kayak takımıyla kayamıyoruz ama kızakla oldukça güzel kayak yapabildik. Mardin’den buraya geldik. Çok hoşumuza gitti. Şu ana kadar bizim için herhangi bir tehlike durumu oluşmadı. Biz zaten kayak takımı ile kaymıyoruz, kar yeterli düzeye ulaşmadığı için kayak takımını kullanamadık. Ama zemin, istenilen düzeye geldiği zaman kayak takımıyla da kayacağız. Çok güzel, sezonu daha da güzeldir, daha da canlıdır. Böyle yerlerin turizme daha çok kazandırılması için daha fazla reklam yapılması kanaatindeyim. Çoğu yere göre çok daha değerli ve güzel.”