İlk mürver fidanları toprakla buluşturuldu

Kastamonu Merkez Ümit Köyü'nde ilk mürver fidanları toprakla buluşturuldu.

  • 1493
İlk mürver fidanları toprakla buluşturuldu

"Mürver Yetiştiriciliği ve Mürver Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında ilk demonstrasyon Kastamonu Merkez Ümit Köyü'nde kuruldu.

Proje Koordinatörleri KTV Şube Müdürü Uğur Ertop, Ziraat Mühendisi Ömür Onur ve Ziraat Mühendisi Neriman Delge tarafından, Kastamonu Merkez Ümit Köyü çiftçilerinden Behice Oğuz'a ait bahçede ilk fidanlar toprakla buluştu.

Demonstrasyon bahçesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimlere katılan kadın çiftçilere ait bahçelerden seçildi.

5x5 dikim aralığı ile tesis edilen bahçe 2023 yılından itibaren ürün vermeye başlayacak.

Projede kullanılan fidanlar proje ortağı kuruluş olan Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2021 yılında üretildi.

Yapılan açıklamada; "Çok fazla kültürel bakım istemeyen Mürver, iklim ve toprak istekleri bakımından da üretimi
rahat bir bitkidir. Özellikle Bakanlığımızın su ve toprak politikalarına çok uygundur. Az su az istekli bir bitki ile kadın çiftçilerimiz çok ürün bol kazanç elde edebilirler. İşlemesi ve toplanması kolay olduğu için ekstra bir gelir kaynağıdır. İl Müdürlüğümüzün mürver ile ilgili eğitim ve yayın çalışmaları devam edecek olup; kadın çiftçilerimizin ürününün bol kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyoruz" denildi.