İşadamlarına KOBİ-GEL Bilgilendirme Toplantısı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Kastamonu İl Müdürlüğü tarafından merkez ve ilçelerinde işadamlarına yönelik KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) bilgilendirme toplantısı düzenliyor. 

  • 233
İşadamlarına KOBİ-GEL Bilgilendirme Toplantısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğü tarafından merkez ve ilçelerinde işadamlarına ve imalatçılara yönelik KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bu kapsamda KOBGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol ile KOBİ Uzmanı Serhat Tümoğlu, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde, Seydiler Organize Sanayi Bölgesinde, İnebolu Ticaret Odasında, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında, Taşköprü Ticaret Odasında, Tosya Ticaret Odasında ve MÜSİAD Kastamonu Şube Müdürlüğünde düzenledikleri toplantılarda işletmelere orta-yüksek ve ileri teknoloji KOBİ’lerinde kapasite geliştirme, geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerin de katma değerin arttırılması konularında bilgiler verdi.

Türkiye genelinde KOBİ-GEL ile 300 milyon liralık destek verileceğini belirten KOSGEB Kastamonu Müdürü Nevzat Erol, iki ayrı proje teklif çağrısı ile KOBİ’lerin, ekonomideki paylarının ve katma değerinin artacağını öngördüklerini belirtti. Proje teklif çağrılarına, imalat sanayinin yüksek-orta yüksek ve düşük-orta düşük teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren işletmelerin başvuruda bulunabileceğini ifade eden Erol, “KOBİ-GEL destek programı kapsamında ilan edinilen proje teklif çağrılarına yönelik proje hazırlayan KOBİ’ler, kurul tarafından yapılan değerlendirmede destekleme kararı verilmesi durumunda destek alma hakkını kazanacak” şeklinde konuştu.

Erol, proje teklif çağrıları için ülke genelinde imalat sanayinin bütün sektörlerinin proje başvurusunda bulunabileceğini belirterek, “KOBİ’lerin kapasitelerinin geliştirilmesi, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla ülke genelinde hazırlanacak projeler, Proje Destek Üst Limiti Geri Ödemesiz 300 bin TL ve Geri Ödemeli 500 bin TL’dir, toplam da 800 bin TL olarak desteklenecektir. Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması Teklif Çağrısıyla, gelişmekte olan bölgelerde, geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlanacak projeler 3., 4., 5. ve 6. bölgelerde proje destek üst limiti Geri Ödemesiz 200 bin TL ve Geri Ödemeli 400 bin TL toplam da 600 bin TL olarak desteklenecektir. İmalat Sanayi KOBİ’lerine, proje kapsamında yerli makine-teçhizat alması durumunda yüzde 15 oranında ekstra destek verilecektir” ifadelerini kullandı.

KOBİ Uzmanı Serhat Tümoğlu ise, devletin işadamlarına büyük destekler verdiğini ifade ederek, “Devletin, yeni iş kuracak girişimcilere ve mevcut faaliyeti devam eden işletmelere destekleri katlanarak devam etmektedir. KOSGEB uzun dönemdir, halihazırda faaliyeti olan münferit firmalara makine yatırımı konusunda destek vermiyordu, üst limiti 800 bini bulan ve destek oranı da yüzde 95’e ulaşabilen bu yeni programla bunun da önü açılmış oldu. Bu destekler Kastamonu’muz için de çok önemlidir. Bu desteklerden şartları uyan herkesin yararlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tümoğlu, proje başvurularının 6 Mayıs Cuma günü sona ereceğini ve bugüne kadar projelerin KOSGEB’e sunulması gerektiğini kaydetti.